Dzień Małpy zawdzięczamy studentowi z Michigan – Casey'owi Sorrow. W 2000 roku ten student sztuk plastycznych dla żartu narysował w kalendarzu swojego kolegi Erica Millikina małpę (właśnie na dniu 14 grudnia). Obydwoje stwierdzili, że obchody święta małpy to bardzo dobry pomysł i zaczęli promować swoją ideę wśród znajomych z uczelni. Tak rozpoczęła się tradycja umieszczania małpy w swoich dziełach: grafikach, obrazach, komiksach, muralach itp. Pomysł podchwycili inni artyści i tak powstał Dzień Małpy. Artyści dodatkowo szerzą wiedzę o małpach i zagrożeniach, jakich padają ofiarami. Casey Sorrow poświęcił całe swoje życie małpom – prowadzi bloga na ich temat: bieżące newsy, raporty, odkrycia naukowe. Tego dnia często są organizowane są zbiórki i akcje charytatywne.
Małpy zasługują na swojego bloga i święto, ponieważ są bardzo interesującymi i różnorodnymi zwierzętami. Wyróżniamy aż 260 gatunków tych stworzeń. Dzielimy je na dwie kategorie: te z Nowego Świata i Starego Świata. Małpy z Nowego Świata mieszkają w obu Amerykach, a małpy ze Starego Świata w Azji i Afryce. Te drugie nie mają ogonów przednich, a te pierwsze tak. Małpy ze Starego Świata mają specjalne woreczki na policzkach, w których mogą przechowywać żywność. Łączy je dobrze rozwinięty mózg, pięć palców z kciukiem i paznokcie. Nie tylko w tych względach są podobne do ludzi – małpy również... menstruują. Podobno w te dni mają nawet kiepski humor. Chociaż kojarzymy je jako wegetarian, to małpy zjedzą też jajka, małe owady i płazy.
Małpy potrafią diametralnie różnić się wyglądem. Najmniejsze małpy ważą kilka kilogramów, największe nawet 80. Na wyspie Borneo występują nosacze, z bardzo charakterystycznym kulfonem. Istnieją małpy rude, białe, a nawet takie o czerwonej twarzy. Mowa o uakari, które na co dzień mają różową twarz, która przechodzi w czerwień, gdy małpa się złości lub podnieca. Dodatkowo posiada głos, który bardzo przypomina ludzki śmiech.
Dowiedz się więcej o małpach w zoo
Zakładając, że nie mieszkamy w Afryce czy Azji, małpy możemy zobaczyć na żywo tylko w zoo. Możemy tam też poznać wiele ciekawych faktów o poszczególnych gatunkach. Pamiętajmy tylko, żeby ich nie irytować, jeśli nie chcemy dostać bananem.