Dzień Małpy zawdzięczamy studentowi z Michigan – Casey'owi Sorrow. W 2000 roku ten student sztuk plastycznych dla żartu narysował w kalendarzu swojego kolegi Erica Millikina małpę (właśnie na dniu 14 grudnia). Obydwoje stwierdzili, że obchody święta małpy to bardzo dobry pomysł i zaczęli promować swoją ideę wśród znajomych z uczelni. Tak rozpoczęła się tradycja umieszczania małpy w swoich dziełach: grafikach, obrazach, komiksach, muralach itp. Pomysł podchwycili inni artyści i tak powstał Dzień Małpy. Artyści dodatkowo szerzą wiedzę o małpach i zagrożeniach, jakich padają ofiarami. Casey Sorrow poświęcił całe swoje życie małpom – prowadzi bloga na ich temat: bieżące newsy, raporty, odkrycia naukowe. Tego dnia często są organizowane są zbiórki i akcje charytatywne.
Małpy zasługują na swojego bloga i święto, ponieważ są bardzo interesującymi i różnorodnymi zwierzętami. Wyróżniamy aż 260 gatunków tych stworzeń. Dzielimy je na dwie kategorie: te z Nowego Świata i Starego Świata. Małpy z Nowego Świata mieszkają w obu Amerykach, a małpy ze Starego Świata w Azji i Afryce. Te drugie nie mają ogonów przednich, a te pierwsze tak. Małpy ze Starego Świata mają specjalne woreczki na policzkach, w których mogą przechowywać żywność. Łączy je dobrze rozwinięty mózg, pięć palców z kciukiem i paznokcie. Nie tylko w tych względach są podobne do ludzi – małpy również... menstruują. Podobno w te dni mają nawet kiepski humor. Chociaż kojarzymy je jako wegetarian, to małpy zjedzą też jajka, małe owady i płazy.
Małpy potrafią diametralnie różnić się wyglądem. Najmniejsze małpy ważą kilka kilogramów, największe nawet 80. Na wyspie Borneo występują nosacze, z bardzo charakterystycznym kulfonem. Istnieją małpy rude, białe, a nawet takie o czerwonej twarzy. Mowa o uakari, które na co dzień mają różową twarz, która przechodzi w czerwień, gdy małpa się złości lub podnieca. Dodatkowo posiada głos, który bardzo przypomina ludzki śmiech.
Dowiedz się więcej o małpach w zoo
Zakładając, że nie mieszkamy w Afryce czy Azji, małpy możemy zobaczyć na żywo tylko w zoo. Możemy tam też poznać wiele ciekawych faktów o poszczególnych gatunkach. Pamiętajmy tylko, żeby ich nie irytować, jeśli nie chcemy dostać bananem.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony