W przeciwieństwie do rabatów, święto przetrwało do dziś – to ogromny sukces, zwłaszcza, że spada zainteresowanie tradycyjnym czytelnictwem. W ostatnich latach książkom doszła chociażby nowa konkurencja w postaci e-booków, a jest jeszcze przecież Internet z serwisami społecznościowymi, streamingowymi, gry komputerowe czy telewizja z kilkudziesięcioma programami. Czytanie musi więc rywalizować z innymi aktywnościami. Widać to zresztą po ulicach polskich miast. Wiele klimatycznych księgarni znikło z krajobrazu, ustępując miejsca dużym sklepom sieciowym lub po prostu marketom.
Na szczęście wciąż są ludzie, którzy promują czytelnictwo. W 2017 roku uruchomiono program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”, dzięki czemu księgarze przeprowadzili serię spotkań autorskich czy warsztatów dla czytelników, a w promocje czytelnictwa i księgarni zaangażowały się także znane i lubiane gwiazdy, jak choćby Krystyna Czubówna i Zbigniew Zamachowski.
Księgarz – najlepszy doradca czytelnika
Księgarz jest pracownikiem księgarni, którego można porównać do doradcy klienta w wielu innych branżach. Nie tylko sprzeda więc książkę, ale doradzi ciekawy tytuł. To przecież osoby rozeznane w literaturze, które z pewnością wiedzą jaki tytuł polecić początkującemu czytelnikowi, a jaką komuś, kto ma na koncie setki przeczytanych dzieł. Księgarz pozyskuje pozycje od wydawnictw oraz dostawców, są to nie tylko książki, ale i albumy, czasopisma czy mapy. Do jego zadań należy też realizowanie misji kulturalno-oświatowej, promowanie wartościowych książek, czytelnictwa i szeroko pojętej kultury. Dlatego oprócz wiedzy specjalistycznej, konieczna jest pasja do zawodu i miłość do książek. 13 grudnia warto więc docenić ich poświęcenie i oddanie literaturze.
Dzień Księgarza – obchody
W ramach święta w księgarniach, a także bibliotekach odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, księgarzami i ludźmi związanymi z czytelnictwem. Imprezę organizuje także Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza, z prelekcjami multimedialnymi, ceremonią wręczenia dyplomów, koncertem oraz bankietem. Co ciekawe, w 2019 roku imprezę zorganizowano w nietypowym terminie - 14 grudnia 2019 roku o godzinie 14:14. Stowarzyszenie jest spadkobiercą Związku Księgarzy Polskich, które zostało założone w 1908 roku.
W dniu święta warto odwiedzić lokalną księgarnię, porozmawiać z księgarzami, kupić książkę. Każdy powinien zrobić to nawet nie tyle dla księgarzy, ale dla siebie. Czytanie to przecież świetna rozrywka, która pozwala przenieść się do innego świata, zapomnieć o codziennych obowiązkach, ale przy okazji bardzo rozwijająca. Książki wzbogacają wiedzę, słownictwo, wyobraźnię.
Mieszkańcy stolicy mogą też odwiedzić symboliczne miejsce - na ścianie Kamienicy Busserowskiej w Warszawie, po wschodniej stronie Rynku Starego Miasta, znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona polskim księgarzom. Walczyli oni o wolność kraju podczas okupacji niemieckiej, nie tylko słowem.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony