Dzień Księgarza 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Księgarza zostały 144 dni, czyli 4 miesiące i 22 dni.

W 2024 roku Dzień Księgarza przypada na 13 grudnia (piątek).

Dzień Księgarza to jedno z najstarszych polskich świąt branżowych, zapoczątkowano je bowiem jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1932 roku ustalono nowe zasady udzielania rabatów – przy zamówieniu dwunastu książek u wydawcy, księgarz otrzymywał jedną gratis. Stąd data obchodów – trzynasty dzień dwunastego miesiąca.


Książki kontra reszta świata

W przeciwieństwie do rabatów, święto przetrwało do dziś – to ogromny sukces, zwłaszcza, że spada zainteresowanie tradycyjnym czytelnictwem. W ostatnich latach książkom doszła chociażby nowa konkurencja w postaci e-booków, a jest jeszcze przecież Internet z serwisami społecznościowymi, streamingowymi, gry komputerowe czy telewizja z kilkudziesięcioma programami. Czytanie musi więc rywalizować z innymi aktywnościami. Widać to zresztą po ulicach polskich miast. Wiele klimatycznych księgarni znikło z krajobrazu, ustępując miejsca dużym sklepom sieciowym lub po prostu marketom.

Na szczęście wciąż są ludzie, którzy promują czytelnictwo. W 2017 roku uruchomiono program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”, dzięki czemu księgarze przeprowadzili serię spotkań autorskich czy warsztatów dla czytelników, a w promocje czytelnictwa i księgarni zaangażowały się także znane i lubiane gwiazdy, jak choćby Krystyna Czubówna i Zbigniew Zamachowski.


Księgarz – najlepszy doradca czytelnika

Księgarz jest pracownikiem księgarni, którego można porównać do doradcy klienta w wielu innych branżach. Nie tylko sprzeda więc książkę, ale doradzi ciekawy tytuł. To przecież osoby rozeznane w literaturze, które z pewnością wiedzą jaki tytuł polecić początkującemu czytelnikowi, a jaką komuś, kto ma na koncie setki przeczytanych dzieł. Księgarz pozyskuje pozycje od wydawnictw oraz dostawców, są to nie tylko książki, ale i albumy, czasopisma czy mapy. Do jego zadań należy też realizowanie misji kulturalno-oświatowej, promowanie wartościowych książek, czytelnictwa i szeroko pojętej kultury. Dlatego oprócz wiedzy specjalistycznej, konieczna jest pasja do zawodu i miłość do książek. 13 grudnia warto więc docenić ich poświęcenie i oddanie literaturze.


Dzień Księgarza – obchody

W ramach święta w księgarniach, a także bibliotekach odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, księgarzami i ludźmi związanymi z czytelnictwem. Imprezę organizuje także Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza, z prelekcjami multimedialnymi, ceremonią wręczenia dyplomów, koncertem oraz bankietem. Co ciekawe, w 2019 roku imprezę zorganizowano w nietypowym terminie - 14 grudnia 2019 roku o godzinie 14:14. Stowarzyszenie jest spadkobiercą Związku Księgarzy Polskich, które zostało założone w 1908 roku.

W dniu święta warto odwiedzić lokalną księgarnię, porozmawiać z księgarzami, kupić książkę. Każdy powinien zrobić to nawet nie tyle dla księgarzy, ale dla siebie. Czytanie to przecież świetna rozrywka, która pozwala przenieść się do innego świata, zapomnieć o codziennych obowiązkach, ale przy okazji bardzo rozwijająca. Książki wzbogacają wiedzę, słownictwo, wyobraźnię.

Mieszkańcy stolicy mogą też odwiedzić symboliczne miejsce - na ścianie Kamienicy Busserowskiej w Warszawie, po wschodniej stronie Rynku Starego Miasta, znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona polskim księgarzom. Walczyli oni o wolność kraju podczas okupacji niemieckiej, nie tylko słowem.