Dzień Braci Wright 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Braci Wright zostało 145 dni, czyli 4 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Dzień Braci Wright przypada na 17 grudnia (wtorek).

Bracia Wright to konstruktorzy wynalazku, który zmienił oblicze transportu, a tym samym życie milionów ludzi. To dzięki braciom możemy w ciągu 3 godzin przenieść się z Polski do Włoch albo szukać pracy za granicą. Bracia Wright 17 grudnia 1903 odbyli pierwszy lot samolotem i właśnie tę rocznicę celebruje ich święto.


Bracia, którzy odmienili świat

Orville i Wilbur Wright od małego interesowali się tworzeniem wynalazków. Na początku w swoim warsztacie stworzyli firmę rowerową. Zawsze fascynowała ich jednak możliwość latania. Kilka lat przed pierwszym lotem sprzedali swój biznes rowerowy i poświęcili się budowie maszyny, która mogłaby unieść człowieka w powietrze. Konstruowanie pierwszego samolotu zajęło im 4 lata.


17 grudnia 1903 roku podjęli pierwszą próbę na wydmach Kill Devil Hills w Karolinie Północnej. Pierwszy samolot nazwali „Flyer”, a dzięki rzucie monetą to Orville jako pierwszy zasiadł za jego sterami. Żeby lot się usiadł, pilot musiał leżeć na brzuchu. Pierwszy lot nie był długi – trwał tylko 12 sekund, w czasie których Orville pokonał niecałe 37 metrów. Świadkowie twierdzili, że samolot wznosił się i opadał, a w końcu zahaczył skrzydłem o piasek. To nie zniechęciło braci. Tego dnia wykonali jeszcze trzy loty, z czego najdłuższy trwał już minutę.


Ciężko uwierzyć, że właśnie to były początki lotów, które teraz trwają z przerwami nawet dobę, a samoloty potrafią latać ponad kontynentami i oceanami. Chociaż Wrightowie są pionierami lotnictwa, to na sławę musieli jeszcze poczekać kilka lat. W 1908 roku po raz pierwszy zaprezentowali swój samolot w Europie, oczywiście w ulepszonej wersji. W tym samym roku samolot zabrał na pokład pasażera. Rok później armia Stanów Zjednoczonych zakupiła wynalazek braci, byli oni w stanie założyć firmę, fabrykę i ośrodek szkoleń. Pierwsza linia lotnicza powstała w 1913 roku, chociaż oferowała tylko loty nad Florydą.


Lotnictwo dało też początek lotom na księżyc. Kiedy Neil Armstrong postawił stopę na jego powierzchni miał ze sobą kawałek materiału ze skrzydła samolotu braci Wright.

Lotnictwo ma wiele innych świąt, m.in. Święto Lotnictwa Polskiego, albo Dzień Samolotów z Papieru.


Doceń wynalazek braci Wright

17 grudnia przypada akurat w czasie wzmożonego ruchu lotniczego. Wiele osób wraca z pracy za granicą do Polski albo wybiera się na świąteczny wyjazd. Kiedy następnym razem będziemy siedzieć w wielkim samolocie mieszczącym setki osób, który pokonuje w minutę wiele kilometrów, doceńmy że wszystko zaczęło się od jednego człowieka leżącego na brzuchu w małym aeroplanie.