Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego zostały 22 dni.

W 2024 roku Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego przypada na 13 grudnia (piątek).

Stan wojenny w Polsce pochłonął wiele ofiar, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niemal każdy obywatel w mniejszym lub większym stopniu odczuł jego przykre skutki. Jedną z inicjatyw upamiętniających dramat Polaków jest Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego. Przypada oczywiście 13 grudnia.

Stan wojenny i jego ofiary


13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. Był on niezgodny z Konstytucją, podobnie jak wiele działań prowadzonych przez ówczesne komunistyczne władze. Zatrzymania działaczy opozycyjnych rozpoczęły się już w nocy, ale większość Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedziała się o poranku. Nadano wtedy w radio, a później także w telewizji, przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Nowa rzeczywistość była przytłaczająca: zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wyłączono telefony, zaostrzono cenzurę, wprowadzono godzinę policyjną, każdy mógł zostać przeszukany bez żadnego powodu.

W trakcie stanu wojennego (zniesiono go 22 lipca 1983 roku) życie straciło przynamniej 40 osób, internowano ponad 10 000 działaczy. Za ofiary należy też uznać ich bliskich oraz ludzi przesłuchiwanych i bitych na komisariatach, bezpodstawnie zatrzymywanych na ulicy, prześladowanych w miejscach pracy. W gruncie rzeczy ofiarami jest większość Polaków, którzy żyli w biedzie oraz strachu przed możliwymi represjami.

Obchody Dnia Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego


Jednym z głównych punktów obchodów Dnia Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego jest zapalenie symbolicznych świec w oknach. Akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta USA. W dniu wybuchu stanu wojennego w Polsce zapalili oni świece w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, w ich ślad poszło też wielu mieszkańców Zachodu. Wówczas był to sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych naszego kraju, dziś w ten sposób Polacy oddają hołd swoim poszkodowanym rodakom. W akcji udział biorą zarówno duchowni (m.in. prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski), patron honorowy akcji prezydent RP, przedstawiciele władz, artyści, sportowcy, jak i zwyczajni ludzie. Jest nawet możliwość zapalenie wirtualnej lampki na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

13 grudnia w całym kraju odbywają się nabożeństwa w intencji ofiar, w tym na Wawelu, na Jasnej Górze, w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Polacy składają kwiaty, zapalają znicze w miejscach związanych z krwawymi wydarzeniami, jak w Gdańsku pod pomnikiem pierwszej ofiary stanu wojennego, Antoniego Browarczyka, oraz przed pomnikiem Poległych Stoczniowców, pod krzyżem przy kopalni „Wujek” w Katowicach, czy przy obelisku poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce w Nowym Targu.

13 grudnia obchodzone jest także oficjalne święto państwowe - Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Występowanie Dnia Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek13.12.2022Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2022
Środa13.12.2023Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2023
Sobota13.12.2025Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2025
Niedziela13.12.2026Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2026
Poniedziałek13.12.2027Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2027
Środa13.12.2028Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2028
Czwartek13.12.2029Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2029
Piątek13.12.2030Dzień Modlitw za Ofiary Stanu Wojennego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 grudnia