Trzecia Niedziela Adwentu 2021

Do najbliższych obchodów Trzeciej Niedzieli Adwentu zostało 140 dni, czyli 4 miesiące i 18 dni.

W 2021 roku Trzecia Niedziela Adwentu przypada na 12 grudnia (niedziela).

Trzecia niedziela Adwentu charakteryzuje się przede wszystkim radosną atmosferą. Choć cały okres Adwent jest pozytywny, jako czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, to właśnie w trzecią niedzielę kapłan może założyć szaty liturgiczne w kolorze różowym, wyrażające radość. We wcześniejszej fazie Adwentu obowiązują szaty fioletowe.

Trzecia niedziela adwentu nazywana jest niedzielą różową, niedzielą radości lub niedzielą Gaudete. Określanie to pochodzi od pierwszego zdania introitu mszy tego dnia. Brzmi ono: „Gaudete in Domino semper. Iterum dico: Gaudete", co oznacza „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!”.

Motywem przewodnim nabożeństwa jest więc radość z obecności Boga, z tego że wielkimi krokami zbliżą się pamiątką narodzin Zbawiciela. Dzięki temu ludzkość uzyskała odkupienie i dar życia wiecznego. Przesłanie z trzeciej niedziele Adwentu ma jednak o wiele szerszy wydźwięk - warto cieszyć się ze wszystkich pozytywnych rzeczy, niekoniecznie związanych bezpośrednio z wiarą. Choćby z rodziny, dobrego zdrowia, życia w bezpiecznym kraju czy możliwości zarabiania pieniędzy. Pozytywni, radośni ludzie to dobrzy ludzie, a takich nigdy za wiele.

W trzecią niedzielę Adwentu na wieńcu adwentowym zapala się świecę symbolizującą radość króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem.