Dzień Dawcy Szpiku 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Dawcy Szpiku zostało 296 dni, czyli 9 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Dzień Dawcy Szpiku przypada na 13 października (poniedziałek).

W Polsce Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest od 2002 roku. Szpik kostny jest niezbędny w leczeniu nowotworu krwi. Rak krwi atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Na całym świecie, co 4 minuty zostaje zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut ktoś umiera przez tę chorobę. W przypadku braku działania konwencjonalnych metod, takich jak chemioterapia lub naświetlenia, to jedyną szansą na odzyskanie zdrowia jest przeszczep komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę diagnozuje się nowotwór krwi, zaś co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, nie znajduje tej osoby. Dla wielu pacjentów jedynym sposobem na pokonanie choroby jest przeszczep komórek macierzystych od zgodnego Dawcy. Jedynie 30% chorych znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, zaś pozostałe osoby zdane są na niespokrewnionych dawców. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby wynosi 1:20 000, a nawet do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważna jest wiedza dotycząca znaczącej roli szpiku kostnego.

W Polsce w różnych bazach szpiku kostnego zarejestrowanych jest ponad pół miliona Dawców komórek macierzystych. Każdy może zostać potencjalnym Dawcą szpiku kostnego, jeżeli spełnia kilka warunków: mieszka w określonym przez daną fundację kraju, jest osobą pełnoletnią do 55 roku życia, nie należy do grup wykluczających z możliwości zostania Dawcą i posiada określony wzrost oraz wagę. W Polsce i na świecie, jedną z największych organizacji zajmujących się rejestracją potencjalnych Dawców szpiku jest Fundacja DKMS. Obecnie w bazie organizacji DKMS Polska znajduje się ponad 430 tys. osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 3,7 mln potencjalnych Dawców.

Promowanie wiedzy dotyczącej rejestracji potencjalnego Dawcy, pobrania komórek macierzystych oraz szpiku kostnego przyczynia się do zmiany świadomości społeczeństwa. Do niedawna funkcjonowało wiele mitów dotyczących szpiku kostnego, które zniechęcały do rejestracji w bazach organizacji. Niewiele osób wie, że szpik kostny nie jest pobierany z rdzenia kręgowego, ale z talerza kości biodrowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Dawca pozostaje w szpitalu tylko kilka dni, zaś jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.

Dawca komórek macierzystych daje pacjentowi najcenniejszy dar – szansę na odzyskanie zdrowia. Dlatego zawsze warto zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców, zaś każdej osobie, która odda komórki macierzyste przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.

Występowanie Dnia Dawcy Szpiku w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek13.10.2023Dzień Dawcy Szpiku 2023
Niedziela13.10.2024Dzień Dawcy Szpiku 2024
Wtorek13.10.2026Dzień Dawcy Szpiku 2026
Środa13.10.2027Dzień Dawcy Szpiku 2027
Piątek13.10.2028Dzień Dawcy Szpiku 2028
Sobota13.10.2029Dzień Dawcy Szpiku 2029
Niedziela13.10.2030Dzień Dawcy Szpiku 2030
Poniedziałek13.10.2031Dzień Dawcy Szpiku 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 października