Tydzień Grzeczności za Kierownicą 2024

Obchody Tygodnia Grzeczności za Kierownicą były 101 dni, czyli 3 miesiące i 9 dni temu.

W 2024 roku obchody Tygodnia Grzeczności za Kierownicą przypadały na okres od 16 marca (sobota) do 24 marca (niedziela).

Tydzień promujący uprzejmość za kierownicą
Na jednej z francuskich stron można przeczytać: "We Francji droga jest areną, na której toczy się brutalna bitwa. Nerwy na krawędzi, obelgi, gestykulacja, klakson w ciągłym użyciu. Chamstwo za kierownicą stało się tym, co najczęściej dzieli użytkowników dróg. Zjawisko to jest niepokojące. Z danych opublikowanych przez Ipsos wynika, że ​​prawie 9 na 10 Francuzów boi się agresywnego zachowania innego kierowcy. Jednocześnie 68% Francuzów przyznaje, że już obraziło innych kierowców, 37% wyraźnie blokuje kierowców, którzy ich denerwują, a 27% przejeżdża po prawej stronie autostrady. Dane te ujawniają niepokojącą sytuację. Dlatego ważne jest, aby włączyć alarm, aby uniknąć dotarcia do dna przepaści."

Tydzień Grzeczności za Kierownicą
W ramach tygodnia grzeczności, który odbywa się co roku, Francuzi są proszeni o zmierzenie się ze swoim zachowaniem na drogach publicznych. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2008 roku przez francuskie stowarzyszenie AFPC (Association Française de Prévention des Comportements au volant). Pierwotnie (w 2001 r.) zainicjowano Dzień Grzeczności za Kierownicą. Bardzo szybko okazało się, że dzień to za mało i od 2008 r. Francuzi obchodzą Tydzień Grzeczności za Kierownicą. Ba, nawet od 2014 roku Tydzień Grzeczności za Kierownicą we Francji trwa zazwyczaj 9 dni, tydzień roboczy wraz obiema sobotami i niedzielami

Ta akcja polega na mobilizowaniu interesariuszy związanych z bezpieczeństwem drogowym, użytkowników dróg, związków zawodowych, organizacji pozarządowych ... w celu podniesienia świadomości jak największej liczby osób i zmiany zachowań kierowców.

Wezwanie do odpowiedzialności wszystkich za zmniejszenie nieuprzejmości.
W przeciwieństwie do wielu ruchów, tydzień uprzejmości za kierownicą nie ma na celu rzucenia wyzwania władzom publicznym w celu uzyskania wdrożenia jakichkolwiek urządzeń. Aktorzy tej mobilizacji wychodzą od spostrzeżenia, że ​​każdy z osobna jest odpowiedzialny za swoje działania i jest w stanie na swoim poziomie działać, przyjmując bardziej cnotliwe zachowanie.

Między wypowiadanymi obelgami a przedwczesnym trąbieniem zbyt wielu kierowców źle się zachowuje, gdy wsiadają za kierownicę pojazdu. Te niegodziwości zwiększają presję na drogach Francji. Do tego stopnia, że ​​prawie 9 na 10 Francuzów obawia się, że pewnego dnia staną się ofiarami agresywności innego kierowcy - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut IPSOS. Takie zachowania znacznie zwiększają ryzyko wypadków.

Wielu kierowców nie jest zadowolonych z niegrzeczności, ale uważa, że ​​wolno im wszystko i popełniają wyraźnie łamiące przepisy działania, takie jak wyprzedzanie z prawej strony autostrady, nieprzestrzeganie bezpiecznych odległości, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy lub jazda po spożyciu alkoholu. Wzrost zniszczenia radarów świadczy o zakresie tego zjawiska. Poczucie bezkarności wzmacnia stale rosnący komfort pojazdów, co utrudnia dostrzeżenie poziomu realnego zagrożenia, zwłaszcza w przypadku przekraczania prędkości.


Występowanie Tygodnia Grzeczności za Kierownicą w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota - Niedziela12.03.2022 - 20.03.2022Tydzień Grzeczności za Kierownicą 2022
Sobota - Niedziela18.03.2023 - 26.03.2023Tydzień Grzeczności za Kierownicą 2023

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 marca