Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze 2023

Obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa na Drodze były 371 dni, czyli 1 rok i 5 dni temu.

W 2023 roku obchody Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa na Drodze przypadły na 15 maja (poniedziałek).

Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne. Celem Tygodnia Bezpieczeństwa na Drodze jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wypadki drogowe wśród młodych osób oraz dzieci. Światowe organizacje w tych dniach dążyły do upowszechniania wiedzy bezpiecznego poruszania się po drogach. Według danych ONZ, na całym świecie aż 40% wszystkich śmiertelnych wypadków dotyczy ofiar poniżej 25 roku życia.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wypadki drogowe są się najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci, a liczba ofiar tracących życie w ich wyniku może wynosić nawet 1,35 mln osób rocznie. Niestety, w wypadkach bardzo często giną dzieci i młode osoby. W krajach rozwijających się dzieci poniżej 15 roku życia trzy razy częściej giną w wypadkach niż w państwach rozwiniętych. Na przykład w Afryce wypadki drogowe zabiły więcej młodych ludzi niż choroby, takie jak malaria. Również w wielu państwach na świecie ten problem staje się coraz powszechniejszy. Według danych statystycznych w Polsce dziennie wypadkach ginie około 15 osób, zaś aż 160 zostaje rannych. W skali roku na polskich drogach dochodzi do około 35,4 tys. wypadków, w których ginie prawie 3,3 tys. osób, a niemal 43,5 tys. zostaje rannych. Wskaźnik zagrożenia dzieci wypadkami drogowymi wynosi 15 zabitych na 1 milion mieszkańców i jest 6 razy niższy niż średnie zagrożenie na drogach dla wszystkich mieszkańców Polski (93 zabitych na 1 milion mieszkańców).

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowanych jest wiele imprez oraz spotkań edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodych osób, nauczycieli, a także rodziców. W tych dniach prowadzone są liczne kampanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dróg znajdujących się przy szkołach i miejscach często odwiedzanych przez dzieci.