Patronalne Święto Rolników 2024

Do najbliższych obchodów Patronalnego Święta Rolników zostały 224 dni, czyli 7 miesięcy i 11 dni.

W 2024 roku Patronalne Święto Rolników przypada na 15 maja (środa).

O rolnikach mówi się, że nie mają swojego święta, bo nie mają czasu świętować. Jest jednak jeden dzień w roku, który można uznać za ich święto. 15 maja przypada dzień celebrujący patrona rolników – świętego Izydora.


Izydor zwany Oraczem

Święty narodził się w Hiszpanii w 1082 roku w rodzinie skromnych rolników. Rodzina była bardzo pobożna, dlatego życie Izydora od małego polegało na modlitwie i pracy na roli. Po śmierci rodziców został po nich tylko pług.

Podobno jako dziecko pomagał sąsiadom w pracy na polu. Życzliwi donieśli właścicielowi ziemi, że Izydor spędza więcej czasu na modlitwie, niż na pracy. Gospodarz postanowił sprawdzić plotki i zaczął obserwować pomocnika. Legenda mówi, że pewnego dnia zauważył dwie postacie w białych szatach pomagające Izydorowi przy pługu – byli to aniołowie. Innym razem Izydor był pochylony nad modlitwą, a pracę wykonywał za niego … Anioł Boży. Praca Oracza została doceniona i szybko stał się zarządcą gospodarstwa. Z czasem zaczęły pojawiać się też na jego temat inne opowieści: podobno potrafił nakarmić potrzebujących z niekończącego się garnka, uzdrawiał, pomagał żołnierzom, a nawet potrafił ich wskrzeszać. Tytuł świętego przyznano mu już za życia, a oficjalnie w XVII wieku poprzez papieża Grzegorza XV.

W Polsce kult tego świętego zapoczątkowali jezuici. Związane są z nim liczne powiedzenia, np. „Na świętego Izydora bywa często chłodna pora” albo „Na świętego Izydora dla bociana pora”.

Z okazji tego dnia możemy życzyć wszystkim rolnikom dorodnych plonów i sprzyjającej im pogody.