Międzynarodowy Dzień Kangurowania 2023

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Kangurowania zostało 229 dni, czyli 7 miesięcy i 17 dni.

W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Kangurowania przypada na 15 maja (poniedziałek).

Kangurowanie polega na przytulaniu nowo narodzonego dziecka metodą ,,skóra do skóry”. Celem jest stworzenie bliskości z dzieckiem, a w przypadku wcześniaków również leczenie. Święto tej metody przypada na 15 maja.


Kangury wzorem dla ludzkich matek

Te australijskie ssaki słynące z trzymania swoich pociech blisko ciała są dobrym przykładem pozytywnego wpływu bliskości pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Na zastosowanie kangurowania wśród ludzi wpadł dr Edgar Rey Sanabria i to przypadkiem. Kiedy podczas pracy w szpitalu w Bogocie w 1978 roku zabrakło sprzętu medycznego i personelu, a umieralność wśród noworodków była wysoka, zalecił matkom przytulanie dzieci. Kiedy umieralność dzieci spadła o połowę, Sanabria zaczął prowadzić badania i rozpowszechnił metodę.

Znane na całym świecie, kangurowanie w Polsce jest wspierane przez firmę EMOTOPIC i ich akcję ,,Blisko z Tobą chcę być”. Firma stworzyła w 42 szpitalach w Polsce specjalne strefy do kangurowania. Sama metoda jest bardzo prosta – chodzi o to, żeby dziecko poczuło skórę matki lub ojca. Wytwarzane ciepło, odgłos bijącego serca, lekkie kołysanie ma pozytywny wpływ na ciało i umysł dziecka. Przytulanie powinno trwać minimum 1,5 godziny i być powtarzane kilka razy dziennie.

Metoda jest szczególnie zalecana u wcześniaków, które nie potrafią same wytwarzać ciepła. Kontakt ze skórą rodzica łagodzi stres porodu, reguluje pracę serca i zmniejsza ilość infekcji i problemów z oddychaniem. Przytulanie ma też pozytywny wpływ na rodziców wcześniaków, którzy często czują się bezsilni, a w ten sposób mogą pomóc swojemu maleństwu.

Międzynarodowy Dzień Kangurowania ma na celu spopularyzowanie tej metody i zwiększenie ilości odpowiednich miejsc w szpitalach.