Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2024

Do najbliższych obchodów Święta Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa zostało 190 dni, czyli 6 miesięcy i 7 dni.

W 2024 roku Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa przypada na 29 grudnia (niedziela).

Rodzina to najważniejsza grupa społeczna i większość ludzi zgadza się z taką definicją, traktując najbliższych w szczególny sposób. Za wzór familijnego życia stawiana jest Święta Rodzina, którą tworzą Maryja, Józef i Jezus Chrystus. W Kościele katolickim obchodzimy na jej cześć specjalne wspomnienie, które przypada pod koniec roku kalendarzowego – w niedzielę po Bożym Narodzeniu lub 30 stycznia, jeśli pierwszy dzień świąt przypada w niedzielę.

Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa


Celem święta jest przedstawienie Świętej Rodziny jako wzoru dla rodzin chrześcijańskich. Każdy z jej członków stanowi symbol – Józef to opiekun, przykład miłości ojcowskiej, Maryja - miłości macierzyńskiej, a Jezus – posłuszeństwa i miłości synowskiej. W tym dniu odbywają się nabożeństwa w intencji rodzin, w wielu kościołach ma miejsce obrzęd błogosławienia małych dzieci oraz odnawiania przyrzeczeń ślubnych przez małżonków.

Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa zachęca do tego, by w tym dniu wspólnie spędzić czas - na modlitwie, rozmowie, gotowaniu itp. Warto też zreflektować się nad relacjami z najbliższymi. To oczywiste, że nie zawsze wszystko jest idealne, kłopoty pojawiają się w każdej rodzinie. Mogą to być zachwiane relacje z dziećmi, które przecież mają okresy buntu, kłótnie żony i męża, spowodowane nadmiarem obowiązków, brakiem czasu dla siebie, kłopotami finansowymi czy pokusami. Zagrożeń jest wiele, sekret tkwi w tym, jak stawiać im czoła i szukać wspólnie rozwiązań. Rozmowa to podstawa, zrozumienie swoich emocji, potrzeb. Bóg i modlitwa także pomagają w funkcjonowaniu rodziny, to próbuje przekazać nam przesłanie święta. Młodzi ludzie powinni dążyć do założenia rodziny, bo to ona daje stabilizację oraz siłę, uczy odpowiedzialności.

Historia Święta Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa


Kościół katolicki już około V wieku czcił Maryję i Józefa jako Oblubieńca i Oblubienicę, a Jezusa jako ich syna. Rozpowszechnił się on na dobre jednak dopiero w XV wieku. Święta Rodzina stała się częstym tematem w sztuce, zarówno w malarstwie włoskim, holenderskim i flamandzkim, a na płótnach przedstawiana była przez takich klasyków jak Rembrandt, Rubens czy El Greco. W Polsce najbardziej znane obrazy Świętej Rodziny znajdują się w Kaliszu, w Studziannie oraz w Miedniewicach.

Występowanie Święta Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek30.12.2022Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2022
Niedziela31.12.2023Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2023
Niedziela28.12.2025Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2025
Niedziela27.12.2026Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2026
Niedziela26.12.2027Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2027
Niedziela31.12.2028Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2028
Niedziela30.12.2029Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2029
Niedziela29.12.2030Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa 2030

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 grudnia