Sylwester 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra zostało 10 dni.

W 2024 roku Sylwester przypada na 31 grudnia (wtorek).

Polacy to naród, który lubi się bawić, więc w sylwestra nie może być inaczej. Już nasi przodkowie kultywowali ciekawe zwyczaje i zabawy, niektóre z nich przetrwały do dziś.


Współczesny sylwester w Polsce

Pierwsze plany związane z sylwestrem pojawiają się na początku grudnia. Kto chce iść bowiem na bal sylwestrowy, powinien już wtedy rozglądać się za rezerwacją miejsc na sali. Praktycznie każdy hotel, lokal rozrywkowy oferuje przywitanie Nowego Roku z poczęstunkiem, pokazem fajerwerków i zespołem muzycznym/DJ-em. Ci, którzy nie wybierają się na uroczysty bal, mogą za to bawić się w plenerze. Praktycznie każde miasto organizuje zabawę, przeważnie na rynku lub w innym reprezentatywnym punkcie. Oczywiście im większe miasto, tym większa impreza, słynniejsze gwiazdy i efektowniejsze pokazy fajerwerków czy też coraz modniejsze w ostatnich latach pokazy laserowe. To jeden ze sposobów, żeby skrócić cierpienia zwierząt, ale i efektownie zaprezentować możliwości technologii. Imprezy Sylwestrowe z takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Zakopane są transmitowane na cały kraj i gromadzą olbrzymią widownię także przed telewizorami. Wiele osób sylwestra spędza bowiem w rodzinnym gronie, wspólnie czekając na wybicie północy. Nowy Rok najczęściej wita się lampką szampana, następnie składa życzenia wszystkim obecnym.

Warto wspomnieć o innych, alternatywnych sposobach na spędzenie sylwestra. Tutaj szczególną popularnością cieszą się regiony górskie, wiele osób urzeka bogactwo lokalnych tradycji i magia śnieżnych krajobrazów. Sylwester w Polsce można jednak spędzić np. w kinie, zabytkowej kopalni, na statku.


Sylwester dawniej

Historia zabaw sylwestrowych we współcześnie znanej formie sięga XIX wieku, okresu zaboru austriackiego i pruskiego. Z czasem zwyczaj organizowania wystawnych balów noworocznych stał się powszechny, nasilił się zwłaszcza w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Na ziemiach polskich nowy rok witano jednak już setki lat temu. Na przykład na wsiach organizowano obchód, któremu towarzyszyły śpiewy i klekoty. Im głośniej świętowano, tym lepszy miał być kolejny rok. Przekonanie, że obchody sylwestra znajdą swoje odzwierciedlenie w przyszłości, było dawniej bardzo powszechne. Jedną z dawnych tradycji w Polsce było pilnowanie, by w ostatni dzień roku oddać wszystkie długi, przedmioty i zaczynać Nowy Rok z czystą kartą. Wierzono, że obfite zapasy jedzenia i picia będą zwiastować pomyślne 12 miesięcy, w których niczego nie zabraknie. W noc sylwestrową nie mogło zabraknąć także w domu opału. Jeśli ktoś nie zdążył z porządkami do 31 grudnia, powinien dać sobie spokój. Sprzątanie w sylwestra spowoduje wymiecenie szczęścia z naszego domostwa. Na Podhalu szczęście przynosiły drobne monety – kładziono je do kieszeni lub do miski podczas kąpieli. Miały one oczywiście zapewnić dobry byt na kolejny rok.

Niekiedy w filmach widać, jak bohaterka pali zdjęcia, czy listy od „byłego”. Jak się okazuje, już wiele lat temu w naszym kraju praktykowano podobny zwyczaj. W sylwestra na kartce zapisywano złe wspomnienia i rzucano je do ognia, który symbolizuje oczyszczenie. Jeśli chodzi o kobiety, to przełom roku był dla nich wyjątkowo ważnym okresem. Bawiono się we wróżby miłosne, a szczęściu miało pomóc włożenie nowego ubrania w sylwestra i szczególne zadbanie o wygląd. Z kolei pierwsze imię usłyszane po północy wskazywało na konkretnego mężczyznę.

Warto wspomnieć o tradycji, która praktykowana jest jeszcze w niektórych częściach Polski, mianowicie noworoczne żarty. W nocy na wsiach mężczyźni wystawiali bramy i furtki, zamieniali je sąsiadom, wyprowadzali wóz poza gospodarstwo, albo zatykali kominy szyby.

Występowanie Sylwestra w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa31.12.2025Sylwester 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester 2026
Piątek31.12.2027Sylwester 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester 2030
Środa31.12.2031Sylwester 2031
Piątek31.12.2032Sylwester 2032

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia