Ptyś to produkt kuchni francuskiej, sięgający jeszcze XVI wieku. Zgodnie z legendą powstał na dworze Katarzyny Medycejskiej, która zleciła kucharzom (Pantanelli oraz Popelini) przygotowanie ciastek z kremem w kształcie muszli dla swojego męża, Henryka II. Przepis na słodkie ciasto przypisuje się również dwóm innym słynnym cukiernikom, którzy go udoskonalili (Marie-Antoine Carême oraz Jean Avice). Popularność ptysie zdobyły w XIX wieku, kiedy trafiły do eleganckich restauracji we Francji i Anglii. Podawano je w różnych kształtach (np. łabędzie, piramidy) wraz z winem, kawą czy herbatą.
Nazwa natomiast wywodzi się od określenia „petit-chou”, czyli „kapustka”. To nawiązanie do kształtu ptysia, który przypomina kapuścianą główkę. Polska nazwa pochodzi po prostu od wymowy „petit-chou” w naszym języku - „pti szu” zamieniło się z czasem w „ptysia”. We Francji używa się natomiast określenia „chou à la crème”, czyli „kapusta z kremem”.
Jak świętować Dzień Ptysia? Miłośnicy tych słodkości z pewnością już dawno odwiedzili pobliską cukiernię i zakupili kilkanaście sztuk. Warto jednak również samemu spróbować przyrządzić francuski specjał wedle własnego uznania, np. ozdobiony sosem czekoladowym, karmelem bądź lodami. Do degustacji najlepiej zaprosić znajomych, wtedy święto z pewnością będzie się podobać.