Tydzień Wychowania 2023

Obchody Tygodnia Wychowania były 163 dni, czyli 5 miesięcy i 10 dni temu.

W 2023 roku obchody Tygodnia Wychowania przypadły na 17 września (niedziela).

Tydzień Wychowania to ogólnopolski projekt, którego głównym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju dzieciom i młodzieży z naszego kraju. Powstał on wskutek inicjatywy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Wydarzenie przypada we wrześniu, na początku roku szkolnego, często zbiega się ze świętem św. Stanisława Kostki (18 września), patrona młodzieży.

Tydzień Wychowania


Główną ideą święta jest promowanie dzieła wychowania i rozpowszechnianie istniejącej w wielu diecezjach praktyki Kwartalnych Dni Modlitw za młodzież i wychowawców. Święto ma również wspierać obecny system edukacji, który według organizatorów nie zawsze jest w tej dziedzinie skuteczny, co więcej, szkoła często jest zwalniania z funkcji wychowawczej. Duży nacisk kładzie się właśnie na ożywienie współpracy środowisk wychowawczych: rodzina – szkoła - Kościół (parafia).

Formy realizacji Tygodnia Wychowania to przede wszystkim modlitwa, warsztaty i konferencje dla nauczycieli i rodziców, lekcje wychowawcze dla uczniów czy msza św. dla środowiska szkolnego, najczęściej pod postacią uroczystej inauguracji roku szkolnego w kościele parafialnym. Jednym z najważniejszych elementów całej inicjatywy jest List Pasterski Episkopatu Polski z przesłaniem dla wychowawców oraz młodzieży.

Uczestnicy Tygodnia Wychowania maja do dyspozycji liczne pomoce katechetyczne, jak poradniki czy płyty z prelekcjami. Wśród ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz kampanii są m. in. nauczyciele, wychowawcy, katecheci, trenerzy sportowi, działacze środowiskowi. Przyłączyć może się każdy, komu rozwój dzieci i młodzieży leży na sercu.

Obchody Tygodnia Wychowania


Pierwszy Tydzień Wychowania odbył się w 2011 roku, jego głównym mottem było „Wszyscy zacznijmy wychowywać”. Kolejne edycje odbywały się pod takimi hasłami jak:

- Wychowujmy do wartości. Aby budowali życie na skale.
- Miłosierni jak Ojciec.
- Maryja wychowawczynią pokoleń.
- „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”
- W blasku ojcostwa.

Przesłanie Tygodnia Wychowania można dobrze zobrazować na podstawie ostatniego hasła. Motto odnosi się do powszechnej potrzeby budowania mocnej relacji z ojcem, który jest niezwykle znaczącą osobą w życiu każdego człowieka. Organizatorzy zaproponowali ciekawą inicjatywę w ramach święta, mianowicie zrealizowania zadania: „Wypij kawę z tatą”. Jego celem jest uświadomienie młodych ludzi, żeby nie odkładać ważnych spotkań na później, by nie żałować, że nie zdążyliśmy powiedzieć bliskim czegoś ważnego.