Międzynarodowy Dzień Geologa 2021

Obchody Międzynarodowego Dnia Geologa były 4 dni temu.

W 2021 roku obchody Międzynarodowego Dnia Geologa przypadły na 18 września (sobota).

Dzień Geologa obchodzony jest 18 września. W tym dniu organizowane są specjalne zajęcia w szkołach na temat naszej planety i natury, a ogrody botaniczne przygotowują ciekawe atrakcje. Można też wziąć udział w pokazach sprzętu geologicznego, warsztatach laboratoryjnych i mikroskopowychczy zawodach sportowych.

Geologia jest jedną z nauk o Ziemi, która zajmuje się budową, własnościami i historią naszej planety. Przedmiotami badań geologii także są wszelkie procesy zachodzące we wnętrzu Ziemi i na jej powierzchni. Wraz z rozwojem nauk, wyodrębniono liczne działy geologii, które obecnie są w znacznym stopniu naukami samodzielnymi. Do najważniejszych dziedzin nauk geologicznych należy geologia podstawowa i stosowana. Kartografia geologiczna oraz paleontologia należą do nauk pomocniczych geologii.

Geologia podstawowa dzieli się na geologię dynamiczną, historyczną, strukturalną oraz regionalną. Geologia dynamiczna obejmuje procesy endogeniczne i egzogeniczne, które kształtują powierzchnię planety. Geologia historyczna skupia się na poszczególnych etapach historii Ziemi, a zwłaszcza skorupy ziemskiej. Geologia strukturalna zajmuje się rozpoznawaniem, opisem, klasyfikacją i przyczynami powstania różnych struktur tektonicznych. Przedmiotem zainteresowania geologii regionalnej jest dany obszar oraz poszczególne jego elementy.

Przede wszystkim geologia jest bardzo interesującą nauką o naszej planecie. Dzięki niej poznajemy informacje o wielu ciekawych zjawiskach lub miejscach wartych obejrzenia. Na przykład możemy dowiedzieć się, że Indonezja jest krajem z największą liczbą wulkanów na świecie lub że w związku z ruchami tektonicznymi Mount Everest rośnie 4 mm rocznie. Największą jaskinią świata jest Jaskinia Krubera, która prowadzi aż 2190 metrów w głąb ziemi, zaś najdłuższa jaskinia znajduje się w Stanach Zjednoczonych i nosi nazwę Mamucia. Jaskinia mierzy ponad 591 km długości. A gdzie znajduje się największy na Ziemi wygasły wulkan? Geolodzy dokonali jego odkrycia na wschód od wybrzeży Japonii, 2 km pod powierzchnią Pacyfiku. Wulkan ma 650 km średnicy i jest nieaktywny od 140 mln lat. To dzięki geologii wiemy, że na strukturę naszej planety wpływają również takie zjawiska jak trzęsienia ziemi. Na przykład trzęsienie ziemi w Japonii w 2011 roku, zdaniem naukowców z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm. Natomiast NASA uważa, że także dzień uległ skróceniu – 0 1,6 mikrosekundy. Trzęsienie ziemi również przesunęło wyspę Honsiu o 2,4 m, a płyty tektoniczne obniżyły się o ponad 18 m.

Każda struktura lub element Ziemi może skrywać fascynującą historię, a dzięki takim naukom jak geologia, możemy lepiej poznać naszą planetę.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Geologa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa18.09.2019Międzynarodowy Dzień Geologa 2019
Piątek18.09.2020Międzynarodowy Dzień Geologa 2020
Niedziela18.09.2022Międzynarodowy Dzień Geologa 2022
Poniedziałek18.09.2023Międzynarodowy Dzień Geologa 2023
Środa18.09.2024Międzynarodowy Dzień Geologa 2024
Czwartek18.09.2025Międzynarodowy Dzień Geologa 2025
Piątek18.09.2026Międzynarodowy Dzień Geologa 2026
Sobota18.09.2027Międzynarodowy Dzień Geologa 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Oktoberfest

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 września