Zmiana czasu z letniego na zimowy 2024

Do Zmiany czasu z letniego na zimowy 2024 zostały 154 dni, czyli 5 miesięcy i 1 dzień.

W 2024 roku Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada na 27 października (niedziela).

Zmiana czasu z letniego na zimowy w największej mierze wynika z konieczności odwrócenia zmian zachodzących przy wprowadzaniu czasu letniego. Czas letni pierwszy raz przesunęli Niemcy, którzy w czasie I wojny światowej chcieli w ten sposób zaoszczędzić węgiel, surowiec potrzebny do wytwarzania energii elektrycznej. Warto odnotować jednak, że już Benjamin Franklin pisał w swoim artykule o potrzebie przestawiania czasu, ze względu jednak na dość humorystyczny charakter tego pisma, nikt przez wiele lat nie wprowadził jego pomysłu w życie. Natomiast po tym, jak zrobili to Niemcy, wkrótce za ich przykładem poszły inne kraje, w tym również Polska. W naszym kraju pierwszy raz wprowadzono zmianę w okresie międzywojennym, później od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, i na stałe od 1977 roku.

Wprowadzenie czasu letniego ma prowadzić do maksymalnego wykorzystania światła słonecznego i zarazem oszczędności energii. Ma to miejsce w ostatnią niedzielę marca, ale te zmiany trzeba później odwrócić. Wtedy właśnie wprowadzamy czas zimowy, który ma miejsce w ostatnią niedzielę października. W ten sposób cofamy zegarki o godzinę do tyłu i powracamy do czasu standardowego.

Jak wpływa to na organizm człowieka? Samo przestawienie zegarka do tyłu jest bardzo przyjemne, oznacza bowiem dłuższy sen. Dla wielu przykre jest jednak to, że nieodwołanie zbliża się ponury okres, kiedy bardzo szybko robi się ciemno. Kto pracuje do 16, może tylko pomarzyć, by pójść biegać czy pojeździć na rowerze przy promieniach słonecznych. Z tą zmianą czasu muszą uporać się także kolejarze i osoby, które akurat w momencie przestawiania czasu podróżują pociągiem. Pociąg musi wtedy bowiem poczekać godzinę na stacji.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy miała nastąpić 25 października 2020 roku. Następnie 28 marca 2021 roku po raz ostatni mieliśmy przestawić zegarki na czas letni i już mieliśmy skończymy z niewygodnym zwyczajem przestawiania zegarków. Lecz wydarzenia, które nastąpiły później (m.in brexit i pandemia Covid) odłożyły ten zamiar o (zapewne) kilka lat. Komisja Europejska zaleciła, aby dotychczasowe zmiany czasu utrzymać do 2026 roku.

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, w 2024 jest to 27 października. Podczas tej zmiany przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00 i w ten sposób ten dzień w rzeczywistości ma 25 godzin i mamy ekstra godzinę aby odespać nieco. O godzinę dłuższa noc jest akurat fajna, ale przejście na czas zimowy powoduje, że po południu szybko zapada zmrok i w połączeniu z pochmurnymi jesiennymi dniami powoduje to, że mamy niewielka szansę na zobaczenie słoneczka na niebie. Pocieszające jest to, że czas zimowy obowiązuje praktycznie tylko przez 5 miesięcy w roku, a czas letni przez 7 miesięcy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

DzieńDataRok
Niedziela25.10.2026Zmiana czasu z letniego na zimowy 2026
Niedziela26.10.2025Zmiana czasu z letniego na zimowy 2025
Niedziela29.10.2023Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023
Niedziela30.10.2022Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 października