Światowy Dzień Rozrzutności 2022

Obchody Światowego Dnia Rozrzutności były 28 dni temu.

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Rozrzutności przypadły na 31 października (poniedziałek).

Dzień Rozrzutności jest na całym świecie okazją do zakupowego szaleństwa i odrobiny przyjemności. Ale czy Polacy są rozrzutnym narodem? Choć z badań wynika, że w polskim społeczeństwie tylko 8% osób oszczędza, to jednak na zakupach kierujemy się zdrowym rozsądkiem. Badania przeprowadzone dla Silesia City Center pokazują, że większość Polaków robi zakupy na podstawie wcześniej przygotowanej listy. A ile wydajemy podczas jednej wizyty w centrum handlowym? Okazuje się, że przedział wydatków wynosi od 20 do nawet 10 tys. złotych, w zależności od potrzeb. Najwięcej pieniędzy wydają Polacy w sklepach z elektroniką, zaś najmniej w sklepach z butami. Również większość osób kieruje się konkretami oraz pragmatyzmem przed dokonaniem zakupu. Do kupowania niepotrzebnych przedmiotów przyznaje się około 42% respondentów, zaś około 30% uważa, że nie może pozwolić sobie na markowe produkty.

Współcześnie nastąpił podział konsumentów na tych, dla których zakupy są przemyślane i częściej dokonywane w chwili okazji cenowej oraz na tych, którzy zwracają przede wszystkim uwagę na jakość oraz markę. Jednak to nie musi oznaczać nadmiernej rozrzutności, bowiem te osoby także mają świadomość ceny produktu. Jednak każde wyjście na zakupy może stać się okazją do nieplanowanego zakupu niepotrzebnych przedmiotów. Jak się okazuje, nie każdy handlowiec stawia na pierwszym miejscu dobro klienta, ale zasobność jego portfela. Na przykład w supermarketach każdy klient jest potencjalną ofiarą marketingu sensorycznego, polegającego na manipulowaniu kolorami, dźwiękami oraz zapachami, kuszącymi do zrobienia niepotrzebnych zakupów. Według ekspertów, sklepy przekonują do kupna przedmiotów także za pomocą sztuczek psychologicznych, na przykład efektu posiadania lub reflektora. Często nasze decyzje uzależniamy od opinii innych osób lub chęci zaoszczędzenia kilku złotych, choć w konsekwencji może okazać się to zgubne. Dlatego zawsze warto dokładnie przygotować się do zakupów, aby nie stać się ofiarą nadmiernej konsumpcji.

Co ciekawe, Dzień Rozrzutności wypada w tym samym dniu co święto oszczędzania, choć dzień oszczędzania ma zdecydowanie dłuższe tradycje. A jak przedstawiają wyniki badań, polskiemu społeczeństwu bardziej przypada do gustu dzień związany z oszczędzaniem niż zakupowym szaleństwem.

Występowanie Światowego Dnia Rozrzutności w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.10.2020Światowy Dzień Rozrzutności 2020
Niedziela31.10.2021Światowy Dzień Rozrzutności 2021
Wtorek31.10.2023Światowy Dzień Rozrzutności 2023
Czwartek31.10.2024Światowy Dzień Rozrzutności 2024
Piątek31.10.2025Światowy Dzień Rozrzutności 2025
Sobota31.10.2026Światowy Dzień Rozrzutności 2026
Niedziela31.10.2027Światowy Dzień Rozrzutności 2027
Wtorek31.10.2028Światowy Dzień Rozrzutności 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Halloween
Niemcy 🇩🇪 - Święto Reformacji (niektóre landy)
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Halloween
Francja 🇫🇷 - Halloween
Kanada 🇨🇦 - Halloween
Holandia 🇳🇱 - Halloween
Irlandia 🇮🇪 - Październikowe Święto Bankowe
Irlandia 🇮🇪 - Halloween

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 października