Światowy Dzień Rozrzutności 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Rozrzutności zostało 131 dni, czyli 4 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Rozrzutności przypada na 31 października (czwartek).

Dzień Rozrzutności jest na całym świecie okazją do zakupowego szaleństwa i odrobiny przyjemności. Ale czy Polacy są rozrzutnym narodem? Choć z badań wynika, że w polskim społeczeństwie tylko 8% osób oszczędza, to jednak na zakupach kierujemy się zdrowym rozsądkiem. Badania przeprowadzone dla Silesia City Center pokazują, że większość Polaków robi zakupy na podstawie wcześniej przygotowanej listy. A ile wydajemy podczas jednej wizyty w centrum handlowym? Okazuje się, że przedział wydatków wynosi od 20 do nawet 10 tys. złotych, w zależności od potrzeb. Najwięcej pieniędzy wydają Polacy w sklepach z elektroniką, zaś najmniej w sklepach z butami. Również większość osób kieruje się konkretami oraz pragmatyzmem przed dokonaniem zakupu. Do kupowania niepotrzebnych przedmiotów przyznaje się około 42% respondentów, zaś około 30% uważa, że nie może pozwolić sobie na markowe produkty.

Współcześnie nastąpił podział konsumentów na tych, dla których zakupy są przemyślane i częściej dokonywane w chwili okazji cenowej oraz na tych, którzy zwracają przede wszystkim uwagę na jakość oraz markę. Jednak to nie musi oznaczać nadmiernej rozrzutności, bowiem te osoby także mają świadomość ceny produktu. Jednak każde wyjście na zakupy może stać się okazją do nieplanowanego zakupu niepotrzebnych przedmiotów. Jak się okazuje, nie każdy handlowiec stawia na pierwszym miejscu dobro klienta, ale zasobność jego portfela. Na przykład w supermarketach każdy klient jest potencjalną ofiarą marketingu sensorycznego, polegającego na manipulowaniu kolorami, dźwiękami oraz zapachami, kuszącymi do zrobienia niepotrzebnych zakupów. Według ekspertów, sklepy przekonują do kupna przedmiotów także za pomocą sztuczek psychologicznych, na przykład efektu posiadania lub reflektora. Często nasze decyzje uzależniamy od opinii innych osób lub chęci zaoszczędzenia kilku złotych, choć w konsekwencji może okazać się to zgubne. Dlatego zawsze warto dokładnie przygotować się do zakupów, aby nie stać się ofiarą nadmiernej konsumpcji.

Co ciekawe, Dzień Rozrzutności wypada w tym samym dniu co święto oszczędzania, choć dzień oszczędzania ma zdecydowanie dłuższe tradycje. A jak przedstawiają wyniki badań, polskiemu społeczeństwu bardziej przypada do gustu dzień związany z oszczędzaniem niż zakupowym szaleństwem.

Występowanie Światowego Dnia Rozrzutności w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek31.10.2022Światowy Dzień Rozrzutności 2022
Wtorek31.10.2023Światowy Dzień Rozrzutności 2023
Piątek31.10.2025Światowy Dzień Rozrzutności 2025
Sobota31.10.2026Światowy Dzień Rozrzutności 2026
Niedziela31.10.2027Światowy Dzień Rozrzutności 2027
Wtorek31.10.2028Światowy Dzień Rozrzutności 2028
Środa31.10.2029Światowy Dzień Rozrzutności 2029
Czwartek31.10.2030Światowy Dzień Rozrzutności 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 października