Światowy Dzień Udaru Mózgu 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu zostało 14 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Udaru Mózgu przypada na 29 października (wtorek).

Udar to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu u osób dorosłych i pierwsza na liście powodów niepełnosprawności. Statystycznie przeżyje go co 6 osoba na świecie. O tym groźnym zjawisku wypada dowiedzieć się więcej właśnie 29 października – w Światowy Dzień Udaru Mózgu. Warto znać czynniki, które zwiększają jego ryzyko oraz jego objawy - może to komuś uratować życie.

Udar może mieć różne podłoże

Udary dzielimy na ten niedokrwienny i krwotoczny. Ten pierwszy jest spowodowany brakiem dopływu krwi do mózgu, a drugi jej wylewem. U podłoża obydwu z nich leżą choroby: udar niedokrwienny jest zazwyczaj spowodowany miażdżycą, a krwotoczny nadciśnieniem albo tętniakiem. Skala tego zjawiska jest olbrzymia: z powodu udaru co 6 sekund umiera jedna osoba na świecie. W Polsce w ciągu roku jest to 80 tysięcy. Chociaż nie każdy udar kończy się śmiercią, to zazwyczaj skutkuje on paraliżem, niedowładem i często przykuciem do wózka inwalidzkiego albo łóżka szpitalnego.

Wśród przyczyn udaru wyróżniamy te na które mamy wpływ i te, które są niezależne od nas. Genetyka, płeć i wiek to oczywiście coś, czego nie zmienimy. Mężczyźni i osoby po 55 roku życia znacznie częściej padają ofiarą udarów. Nie oznacza to jednak, że młode osoby są bezpieczne – na oddziały neurologiczne trafia coraz więcej 30-latków z udarem. Duży wpływ na nasze ryzyko udaru ma nasz styl życia. Palenie, picie alkoholu, nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, cukrzyca, miażdżyca – to wszystko czynniki, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że będziemy jedną ze wspomnianych wcześniej 6 osób.

Najważniejszym czynnikiem w uratowaniu kogoś z udarem jest czas. Każda minuta, w której mózg nie otrzymuje krwi albo jest nią zalewany, się liczy. Każdy z nas powinien znać objawy udaru. Są one bardzo specyficzne i łatwe do zapamiętania. Jeżeli ktoś zaczyna niewyraźnie mówić, ma problemy z chodzeniem, opada mu kącik ust i nie jest w stanie unieść dwóch rąk, to trzeba natychmiast wezwać pomoc. Taka reakcja może przesądzić o czyimś przeżyciu.

Zapoznaj się z profilaktyką i objawami udaru

Jest to idealna okazja, żeby zwiększyć swoją wiedzę na temat udaru. Jeżeli prowadzimy nie do końca zdrowy tryb życia, to poczytanie statystyk może być dobrym impulsem do zmian. Utrzymanie odpowiedniego BMI, uprawianie sportu, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu to najlepszy sposób, żeby uchronić się przed przyszłymi problemami. Warto też mierzyć sobie regularnie ciśnienie, żeby kontrolować ryzyko nadciśnienia.

Występowanie Światowego Dnia Udaru Mózgu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota29.10.2022Światowy Dzień Udaru Mózgu 2022
Niedziela29.10.2023Światowy Dzień Udaru Mózgu 2023
Środa29.10.2025Światowy Dzień Udaru Mózgu 2025
Czwartek29.10.2026Światowy Dzień Udaru Mózgu 2026
Piątek29.10.2027Światowy Dzień Udaru Mózgu 2027
Niedziela29.10.2028Światowy Dzień Udaru Mózgu 2028
Poniedziałek29.10.2029Światowy Dzień Udaru Mózgu 2029
Wtorek29.10.2030Światowy Dzień Udaru Mózgu 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 października