Międzynarodowy Dzień Animacji 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji zostały 133 dni, czyli 4 miesiące i 11 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Animacji przypada na 28 października (poniedziałek).

Święto animacji przypada 28 października, obchodzone jest na całym świecie, także w Polsce. To znakomita okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.


Historia Międzynarodowego Dnia Animacji

Za stworzenie Międzynarodowego Dnia Animacji (International Animation Day, IAD) odpowiada organizacja Association Internationale du Film d’Animation (ASIF), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. W 2002 roku wprowadziła święto, które ma za zadanie promować tę formę sztuki na całym świecie.

Data obchodów, 28 października, to hołd dla Émile'a Reynauda. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego, w tym dniu w 1892 roku zaprezentował w Grevin Museum w Paryżu „Theatre Optique”. W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: „Pauvre Pierrot!”, „Un bon bock” i „Le Clown et ses chiens”. Kilka lat wcześniej wynalazł natomiast praksinoskop, jedno z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Warto pamiętać, że powszechnie za narodziny filmu uważa się pokaz kinematografii Auguste'a i Louisa Lumière'a 28 grudnia 1895 roku, jednak to Reynaud był pierwszy. Niestety, po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a on sam sfrustrowany zniszczył młotkiem swoje urządzenia oraz filmy i wyrzucił do Sekwany.

Na szczęście sztuka animacji przetrwała i dziś można ją podziwiać w najróżniejszej formie (m. in. tradycyjnej, w technice 3D, z efektami specjalnymi) i we wszelakim zastosowaniu – jako film pełnometrażowy, teledysk muzyczny czy reklama. Najważniejsze jest jednak to, że łączy ludzi za pomocą swojego przekazu, pozwala komunikować się między kulturami bez potrzeby użycia werbalnego języka.


Obchody Międzynarodowego Dnia Animacji

Święto obchodzone jest w ponad 50 krajach. Ważnym elementem promującym wydarzenie jest plakat, który zostaje dostosowany do każdego państwa, a do jego stworzenia wybiera się uznanego artystę.

W ramach Międzynarodowego Dnia Animacji odbywają się przede wszystkim projekcje filmów animowanych, zarówno krótkometrażowych i długometrażowych. W programie są pozycje skierowane do dorosłych, dokumenty, jak i do dzieci. Ciekawostką dla każdego powinien być np. przegląd najlepszych polskich filmów czy najciekawsze tytuły ze światowych festiwali, choćby z Niemiec, Japonii, Chin, Argentyny czy USA. To właśnie ważna idea święta, by instytucje, które zaangażowały się w święto animacji, wymieniały się produkcjami. Dzięki temu uczestnicy mogą obejrzeć filmy, do których sami najprawdopodobniej by nie dotarli.

Poza tym odbywają się spotkania z artystami, konferencje, warsztaty czy wystawy (np. plakatów). W Polsce Międzynarodowy Dzień Animacji jest obecny m. in. w Warszawie, Krakowie, Lodzi, Gdańsku, Bydgoszczy i Wrocławiu.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Animacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek28.10.2022Międzynarodowy Dzień Animacji 2022
Sobota28.10.2023Międzynarodowy Dzień Animacji 2023
Wtorek28.10.2025Międzynarodowy Dzień Animacji 2025
Środa28.10.2026Międzynarodowy Dzień Animacji 2026
Czwartek28.10.2027Międzynarodowy Dzień Animacji 2027
Sobota28.10.2028Międzynarodowy Dzień Animacji 2028
Niedziela28.10.2029Międzynarodowy Dzień Animacji 2029
Poniedziałek28.10.2030Międzynarodowy Dzień Animacji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 października