Światowy Dzień Łuszczycy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Łuszczycy zostały 133 dni, czyli 4 miesiące i 11 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Łuszczycy przypada na 29 października (wtorek).

Święto jest również obchodzone jako Światowy Dzień Łuszczycy lub Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę (World Psoriasis Day - WPD). To dzień wszystkich osób cierpiących na tę chorobę i łuszczycowe zapalenie stawów. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Łuszczycowych (IFPA) jest organizatorem centralnych obchodów dnia. To globalna organizacja zrzeszająca stowarzyszenia łuszczycowe z krajów na całym świecie. Członkowie IFPA regularnie spotykają się w celu opracowania działań i poruszenia problemów związanych z osobami chorymi na łuszczycę we wszystkich państwach na świecie.

Głównym celem obchodów tego Dnia jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat łuszczycy oraz dążenie do poprawy dostępu chorych do leczenia. W terapii osób cierpiących na łuszczycę ważna jest wiedza o samej chorobie oraz doskonalenie systemu opieki zdrowotnej. Według szacunków na łuszczycę choruje około 3% populacji, zaś w Polsce cierpi około mln osób, a kilka tys. chorych ma ciężką postać tej choroby, która praktycznie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

Przyczyna łuszczycy znajduje się w niedoborze w organizmie chemicznego przekaźnika cAMP, odpowiedzialnego za nadprodukcję naskórka przez komórki skóry. Łuszczyca jest chorobą charakteryzującą się nawrotami oraz okresami remisji, zaś sama choroba jest trudno wyleczalna. Poza przyczynami genetycznymi, ważną rolę w jej powstawaniu odgrywają czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko łuszczycy, na przykład stres, nieodpowiednia dieta, niewyleczone infekcje bakteryjno-wirusowe lub podrażnienia mechaniczne skóry.

Do objawów łuszczycy należą charakterystyczne plamy na skórze, które mają wyraźne granice oraz mogą przyjąć postać nieregularnych krost, kropek lub plam. Typowym objawem jest świąd zmian skórnych bądź ból i pieczenie. W najcięższych postaciach łuszczycy choroba może pojawić się w stadium łuszczycowego zapalenia stawów, które obejmuje najczęściej stawy między paliczkowe stóp i dłoni, ale również stawy krzyżowo-biodrowe lub nadgarstkowe. W leczeniu łuszczycy stosuje się środki farmakologiczne oraz oparte na naturalnych produktach.

Występowanie Światowego Dnia Łuszczycy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota29.10.2022Światowy Dzień Łuszczycy 2022
Niedziela29.10.2023Światowy Dzień Łuszczycy 2023
Środa29.10.2025Światowy Dzień Łuszczycy 2025
Czwartek29.10.2026Światowy Dzień Łuszczycy 2026
Piątek29.10.2027Światowy Dzień Łuszczycy 2027
Niedziela29.10.2028Światowy Dzień Łuszczycy 2028
Poniedziałek29.10.2029Światowy Dzień Łuszczycy 2029
Wtorek29.10.2030Światowy Dzień Łuszczycy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 października