Halloween 2024

Do najbliższych obchodów Halloween w Polsce zostało 226 dni, czyli 7 miesięcy i 12 dni.

W 2024 roku Halloween przypada na 31 października (czwartek).

Corocznie Halloween obchodzony jest nocą 31 października w wielu krajach. Święto związane jest z dniem zmarłych i inicjowane jest przed dniem Wszystkich Świętych. Halloween obchodzone jest najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale coraz większą popularnością cieszy się także w innych krajach, w tym w Polsce.

Geneza Halloween prawdopodobnie związana jest z celtyckim świętem obchodzonym na powitanie zimy. Według tej teorii, Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Kapłani celtyccy wierzyli, że w tym dniu zaciera się granica między zaświatami a światem żywych. Dusze umarłych, dobre i złe duchy mogły przedostać się do świata żywych i nawiązać kontakt z ludźmi. W Samhain zapalano ogniska, w celu dodania sił słońcu do walki z ciemnością. Wokół ognisk tańczono taniec śmierci, a druidzi podczas święta nosili czarne stroje oraz rzepy przypominające demony. Badacze uważają, że zwyczaj przebierania się i zakładania masek związany jest z odstraszaniem złych duchów.

Po 835 roku pod wpływem chrystianizacji Samhain zaczął powoli zanikać, w szczególności gdy dzień Wszystkich Świętych został przeniesiony na 1 listopada. Kościół chrześcijański podjął walkę z pogańskimi zwyczajami wprowadzając Dzień Zaduszny do corocznych obchodów.
Święto Halloween zostało sprowadzone w latach 40 XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów. 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Ameryce Północnej parada z okazji Halloween. W pochodzie uczestniczyli mieszkańcy miasta przebrani za popularne postacie. W 1937 roku ta miejscowość została ogłoszona światową stolicą Halloween, zaś dopiero w drugiej połowie XX wieku to święto trafiło do zachodniej Europy. W Polsce Halloween obchodzony jest od lat 90. XX wieku.

Halloween bogate jest w zwyczaje, które corocznie praktykowane są w różnych krajach na świecie. Na przykład młodzi ludzie w Stanach Zjednoczonych w tym dniu zwiedzają farmy przekształcone w przerażające miejsca. Dzieci najczęściej odwiedzają mieszkańców z pojemnikiem na słodycze, zachęcając do podarowania im słodkości słowami: „cukierek albo psikus”. Kolejna zabawa polega na ugryzieniu jednego z jabłek pływających w miednicy z wodą. Nieuszkodzone jabłko oznacza szczęście w przyszłym roku. W Halloween obowiązkowo dorośli i dzieci przebierają się za duchy, potwory lub popularne postacie z filmów lub bajek. Pierwsze kostiumy z okazji tego święta pojawiły się w 1930 roku.

Większość osób kojarzy Halloween z wydrążoną dynią. Ten symbol święta nosi nazwę Jack-o’-lantern. Geneza nazwy pochodzi od pewnej legendy, która stała się początkiem symbolu Halloween. Kiedyś żył mężczyzna o imieniu Jack, który odznaczał się niespotykanym skąpstwem i chciwością. Pewnego dnia Jack spotkał diabła, który zaproponował bogactwo za duszę mężczyzny. Niedługo przed dniem Halloween szatan przybył po oddaną duszę, ale Jackowi udało się podstępem uwięzić demona. Chciwiec zmarł 31 października, lecz przez swoje skąpstwo nie mógł dostać się do nieba, a za żarty z diabła nie został wpuszczony do piekła. Jack został skazany na włóczęgę z latarnią aż do dnia sądu ostatecznego. W Irlandii Jack-o’-lantern nazywano błędne ognie symbolizujące dusze tragicznie zmarłych osób.

Halloween w Polsce jest stosunkowo popularne. Z tej okazji w niektórych miejscowościach organizowane są imprezy w nocnych klubach lub projekcje filmów grozy. W szkołach inicjowane są przyjęcia dla dzieci, a zwyczaj zbierania słodyczy przez najmłodszych także stał się powszechny. Obchody w Polsce coraz bardziej przypominają te amerykańskie, choć wiele nam brakuje w kwestii dekorowania domów. W USA ludzie kupują całe zestawy – trumny na podwórko, gigantyczne pająki i pajęczyny, inwestują w sztuczną mgłę itp. W naszym kraju przygotowania do Halloween ograniczają się na razie do kupienia cukierków dla dzieciaków i wymyślenia stroju na imprezę halloweenową.

W Polsce nie brakuje także głosów przeciwników obchodów Halloween. Wielu hierachów Kościoła katolickiego wręcz ostrzega przed uczestniczeniem w obchodach i mówi o zagrożeniu duchowym. Są przytaczane argumenty, że Halloween jest świetem czcicieli szatana oraz, że obchody to forma zabaw okultystyczno-magicznych. Dlatego coraz częściej, nieajko zamiennie, w placówkach oświatowych organizuje się w ten dzień Święto Dyni lub Święto Dyni i Marchewki aby dzieci mogły także radośnie się pobawić, ale juz bez używania strojów czarownic czy masek potworów.

Występowanie Halloween w Polsce w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek31.10.2022Halloween 2022
Wtorek31.10.2023Halloween 2023
Piątek31.10.2025Halloween 2025
Sobota31.10.2026Halloween 2026
Niedziela31.10.2027Halloween 2027
Wtorek31.10.2028Halloween 2028
Środa31.10.2029Halloween 2029
Czwartek31.10.2030Halloween 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 października