Zmiana czasu z zimowego na letni 2024

Do Zmiany czasu z zimowego na letni 2024 zostało 12 dni.

W 2024 roku Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na 31 marca (niedziela).

Zmiana czasu z zimowego na letni to dla większości przyjemne wydarzenie, ponieważ dni stają się dłuższe, „czuć” w końcu wiosnę. Daje to dodatkowe możliwości dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Kto jednak wpadł na pomysł, by przedstawiać zegarki? Dlaczego? Kiedy to następuje? O tym wszystkim w tekście.

Pierwszą znaną osobą, która mówiła o potrzebie stosowania czasu letniego był Benjamin Franklin. Było to jednak bardziej humorystyczne podejście, ponieważ Franklin w jednym ze swoich artykułów zachęcał ludzi by po prostu … wstawali wcześniej i wcześniej kładli się spać. Za pionierów wprowadzenia czasu letniego uznawani są jednak Niemcy, którzy 30 kwietnia 1916 roku, w czasie I wojny światowej, przesunęli czas o godzinę do przodu. 1 maja rozpoczął się wtedy 30 kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej, a 30 września zakończył się o godzinie 1 w nocy 1 października 1916 roku. Zmiana ta motywowana była oszczędnością węgla, który używany był do produkcji energii elektrycznej, w czasie wojny był on zresztą bardzo cennym surowcem. Wkrótce zmianę czasu zaczęli stosować inni, m. in. Wielka Brytania i USA, także Polska. W naszym kraju pierwszy raz wprowadzono zmianę czasu między I a II wojną światową, później m. in. od 1945 do 1949, od 1957 do 1964 i na stałe od 1977 roku. Czas letni stosowany jest obecnie w prawie wszystkich krajach w Europie, wyjątkiem jest m. in. Rosja.

Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Dlaczego zmieniamy czas? Przejście na czas letni podyktowane jest chęcią efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego oraz oszczędzania energii elektrycznej. Jasno jest na godzinę przed wschodem i po zachodzie Słońca, czyli w czasie letnim jest to od 6 do 20.

Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana czasu z zimowego na letni? Dla wielu osób kłopotliwe może być przestawienie się na wcześniejsze wstawanie, co może powodować brak koncentracji, senność itp. Choć większość sprzętów w naszym domu jest już zaprogramowana w ten sposób, by samodzielnie zmienić godzinę, to niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć. Jako przykład można podać transport kolejowy, bowiem wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą zostać opóźnione o jedną godzinę. Korzyści, oprócz oszczędzania energii, to także lepsza możliwość uprawnia sportu, wypoczynku i podobnych czynności na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć, że zmiana czasu z letniego na zimowy ma umocowanie prawne. W Polsce reguluje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z przyjętą przez Parlament Europejski w marcu 2019 roku regulacją w 2021 roku po raz ostatni mieliśmy przestawić zegarki i skończyć z dwukrotnym w ciągu roku przestawianiem zegarków. Lecz wydarzenia, które nastąpiły później (m.in brexit i pandemia Covid) odłożyły ten zamiar o kolejne lata.

Przy zmianie czasu w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki o jedną godzinę do przodu. Przepisy mówią, że zmiana czasu następuje z godziny 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę 31 marca. Taka zmiana spowoduje, że po południu będziemy mieli dłuższy czas z obecnością słońca na niebie. Do czasu zimowego powrócimy w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu z zimowego na letni

DzieńDataRok
Niedziela29.03.2026Zmiana czasu z zimowego na letni 2026
Niedziela30.03.2025Zmiana czasu z zimowego na letni 2025
Niedziela26.03.2023Zmiana czasu z zimowego na letni 2023
Niedziela27.03.2022Zmiana czasu z zimowego na letni 2022

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 marca