Klaun to artysta - komik, którego zazwyczaj możemy spotkać w cyrku lub podczas różnego rodzaju pikników i festiwali dla dzieci. Klauni mają zróżnicowaną tradycję z dużą różnorodnością kostiumów i przedstawień. Najbardziej rozpoznawalną postacią współczesnego klauna jest Auguste lub „czerwony klaun”, z dziwacznymi kostiumami z charakterystycznym makijażem, kolorowymi perukami, przesadzonym obuwiem i kolorową odzieżą. Ich styl rozrywki jest na ogół zaprojektowany w celu zapewnienia rozrywki dużej widowni.
Polskie słowo klaun, to prawdopodobnie zapis angielskiego odpowiednika. Angielskie słowo "clown" po raz pierwszy zapisano ok. 1560 (jak clowne, cloyne ) w znaczeniu ogólnym „rustykalny, dziki, chłopski”. Pochodzenie tego słowa jest niejasne, być może pochodzi od skandynawskiego słowa pokrewnego niezdarnie . W tym sensie „Clown” jest używany jako imię głupich postaci w Othello i Zimowej opowieści Szekspira. Poczucie, że klaun odnosi się do profesjonalnego lub zwykłego głupca lub błazna, rozwinęło się wkrótce po 1600 r., oparte na elżbietańskich „rustykalnych głupcach”, takich jak Szekspir.
Obchody Dnia Klauna odbywają się w różnych terminach, zależnie od kraju. W Polsce i wielu innych krajach często wymienia się datę 1 kwietnia. W Meksyku obchodzi się "día internacional del payaso" w dniu 10 grudnia, a w Peru 27 maja. W USA od 1971 r. obchodzony jest corocznie Tydzień Klauna od 1 do 7 sierpnia. Pierwsze obchody proklamował sam Prezydent USA. Od 1991 r. obchody znane są jako MIędzynarodowy Tydzień Klauna (ang. International Clown Week).