Prima Aprilis 2025

Do najbliższych obchodów Prima Aprilis zostało 156 dni, czyli 5 miesięcy i 5 dni.

W 2025 roku Prima Aprilis przypada na 1 kwietnia (wtorek).

Corocznie Prima Aprilis obchodzony jest 1 kwietnia w wielu krajach na świecie. W tym dniu dozwolone są żarty oraz nieszkodliwe kłamstwa, a w mediach pojawiają się żartobliwe wiadomości. Najprawdopodobniej Prima Aprilis wywodzi się ze starożytnych praktyk religijnych, związanych z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. W tym czasie dozwolone były żarty oraz kawały. Kwiryci uczestniczyli w komicznych przedstawieniach, zaś mężczyźni przebierali się w damskie okrycia i tańczyli na ulicach. Jednak powszechnie uważa się, że zwyczaj pochodzi z Francji i związany jest z reformą kalendarza przeprowadzoną przez króla Karola IX w 1564 roku. Król zamienił pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Zmiana spowodowała wiele komicznych pomyłek i przyczyniła się do tolerowania 1 kwietnia żartów i drobnych kłamstw.

Obecna nazwa Prima Aprilis dosłownie oznacza pierwszy kwietnia, ale we Francji nawiązuje do zwyczaju przypinania do pleców kartki z rybą, w chwili kiedy ktoś zostanie nabrany. Zwyczaj pochodzi od żartu, kiedy kazano iść osobom nieświadomym po świeżą rybę w czasie, gdy połowy były zakazane ze względu na okres tarła ryb.
Kiedyś, w niektórych krajach europejskich panowała wiara, że 1 kwietnia jest dniem, w którym duchy mszczą się na żywych. W wyniku chrystianizacji, święto zaczęto jednak wiązać z dniem urodzin Judasza Iskariota, dlatego 1 kwietnia kojarzono z kłamstwem oraz obłudą.

Do Polski zwyczaj dotarł z Europy Zachodniej w XVI wieku. Od tego czasu coraz chętniej w tym dniu żartowano lub opowiadano zmyślone historie. 1 kwietnia często media przekazują żartobliwe wiadomości. Na przykład w 1957 roku telewizja BBC wyemitowała program dotyczący drzewa, na którym „rosło” spaghetti. Co ciekawe, niektórzy widzowie potraktowali wiadomość jako prawdziwą. Także polskie media corocznie publikują żartobliwe informacje. Przy okazji święta podano na przykład do wiadomości, że warszawska Praga będzie dążyła do odłączenia się od stolicy, a wrocławska straż miejska zaczyna stawiać fotoradary na ścieżkach rowerowych. Również katolicki serwis internetowy opublikował informację o powstaniu pierwszego koedukacyjnego nowicjatu, złożonego z Towarzystwa Jezusowego oraz Sióstr Służebniczek NMP.