Dzień Zaduszny na Litwie 2024

Obchody Zaduszek na Litwie były 50 dni, czyli 1 miesiąc i 20 dni temu.

W 2024 roku obchody Zaduszek na Litwie przypadły na 2 listopada (sobota).

W Dzień Zaduszny (Vėlinės) na Litwie wspominane są dusze wszystkich zmarłych osób. Przy czym bardzo istotne są dusze czyśćcowe. Oprócz tradycyjnego odwiedzania grobów i zapalanie zniczy, Litwini spotykają się w ten dzień, by wspólnie spożywać różne potrawy oraz palić ogniska. Warto zauważyć, że samo palenie zniczy to obyczaj wprowadzony dopiero w XX wieku.

Powrót do „Dziadów” Mickiewicza

W obrzędach Zaduszkowych widoczne są zwyczaje opisane przez Adama Mickiewicza w Dziadach. Uprzednie tradycje miały na celu nawiązanie kontaktu z duszami osób zmarłych. Bardzo znane było tzw. karmienie dusz, które polegało na tym, że w okresie zaduszkowym ludzie tłumnie stawiali się na cmentarzach, gdzie wyprawiano kilkudniowe „przyjęcia”, na których wystawiano różne posiłki. Pokarmy te stawiono na grobach zmarłych, nierzadko rodzina starała się przygotowywać ulubione dania zmarłych. Najstarsza osoba w rodzinie była dedykowana do prowadzenia takiej uroczystości. Polegała ona na kolejnym wymienianiu imion wszystkich zmarłych i polewaniu ich mogił mlekiem, piwem i wódką. Gdy rozpowszechnił się katolicyzm zwyczaj przeniósł się do domu.

Tradycje pogańskie

Do XIX w. tradycja palenia zniczy czy świec nie była znana. Zamiast tego na grobach palono wspólne ogniska, na których spalano stare spróchniałe krzyże. Płomień i światło z nich płynące wiązało się z symboliczną więzią pomiędzy żywymi i umarłymi. Ponadto wierzono, że ciepłe światełko pomaga błądzącym duszom z czyśćca znaleźć drogę do nieba. Tradycja palenia wspólnego ogniska zachowała się w zachodniej części Litwy. Przy granicy z Polską, mieszkańcy wsi zbierają się na cmentarzach na wspólnej modlitwie przy ognisku.

Kolejną pogańską tradycją, która jest nadal kultywowana, jest sadzenie drzew na grobach. Poganie wierzyli, że człowiek przeistacza się w drzewo po śmierci. Na mogile kobiecej sadzono wierzbę płacząca albo lipę a na męskim grobie – modrzew albo jawor. Poganie, oprócz drzew, zostawiali również na grobach drewniane krzyże, rzeźby i słupy upamiętniające zmarłych.

Halloween na Litwie

Co ciekawe, ostatnimi latami na Litwie można dostrzec wpływy zachodniej kultury i zjawisko amerykanizacji Zaduszek – albowiem dzieci przebierają się za duchy, przygotowują dynie ze świecami i spacerują od domu do domu ze słynnym zdaniem „cukierek albo psikus”.

Zaduszki dniem wolnym od pracy na Litwie
Podobnie jak Święto Wszystkich zmarłych Zaduszki to święto kościelne i powszechne. Na Litwie od 2020r. ten dzień jest wolny od pracy.

Występowanie Zaduszek na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa02.11.2022Dzień Zaduszny na Litwie 2022
Czwartek02.11.2023Dzień Zaduszny na Litwie 2023
Niedziela02.11.2025Dzień Zaduszny na Litwie 2025
Poniedziałek02.11.2026Dzień Zaduszny na Litwie 2026
Wtorek02.11.2027Dzień Zaduszny na Litwie 2027
Czwartek02.11.2028Dzień Zaduszny na Litwie 2028
Piątek02.11.2029Dzień Zaduszny na Litwie 2029
Sobota02.11.2030Dzień Zaduszny na Litwie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 listopada