Wigilia BN na Litwie 2024

Do najbliższych obchodów Wigilii Bożego Narodzenia na Litwie zostało 70 dni, czyli 2 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Wigilia BN na Litwie przypada na 24 grudnia (wtorek).

Co ma kutia do Wigilii?

Litewska nazwa Wigilii (Kūčios) bierze się od popularnej na Litwie potrawy – kutii. Przygotowuje się ją z pszenicy, którą gotuje się wraz z makiem, orzechami i rodzynkami a dosładza miodem. W Polsce w wielu domach, zwłaszcza na ścianie wschodniej również przygotowuje się kutię znaną jako ulubiony przysmak wielu dzieci.

Tradycje Wigilijne

Grudzień to radosny czas oczekiwania na Święta czyli Adwent. Litwini ubierają choinkę na początku grudnia, co umila czas przygotowań. Bardzo ważne jest przybranie choinki. Co ciekawe, ostatnimi lata, cudownie wystrojona, ogromna choinka wznoszona na Placu Katedralnym w Wilnie została uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Wigilia jest uznawana za najważniejsze ze świąt Bożego Narodzenia i za najbardziej oczekiwaną kolację w roku. Wraz z ukazaniem się pierwszej gwiazdki na niebie cała rodzina się skupia wokół stołu wigilijnego, wszyscy się łamią opłatkiem i składają świąteczne życzenia, następnie spożywana jest kolacja składająca się tylko z potraw postnych. Dawniej, zanim nie wprowadzono opłatka, kolacja była rozpoczynana bochenkiem własnoręcznie wypiekanego chleba.

Wieczór wróżb

W Wigilię Litwini wykorzystują niemal każdy moment na wróżenie np. jeśli spod obrusa wyciągnie się parzystą liczbę źdźbeł siana, oznacza to ślub w niedługim czasie. Długa i równa słomka wróży dostatnie i długie życia. Natomiast złamane źdźbło - niepowodzenia.
Inną popularną wróżbą jest ta dotycząca śliżyków - bardzo drobnych drożdżowych ciasteczek z makiem. Domownicy sięgają po te ciasteczka do dużej miski - parzysta liczba smakołyków zwiastuje powodzenie, nieparzysta - niepowodzenie.
Ponadto, w wigilijny wieczór panny nasłuchują szczekania psów. W tych stronach, gdzie się słyszy szczekające psy mieszka przyszły narzeczony.
W trakcie wieczerzy Litwini bardzo chętnie kolędują. Po kolacji następuje czas obdarowywania się prezentami. Do dzieci przychodzi święty Mikołaj, zostawiając prezenty pod choinką, przy drzwiach wejściowych lub na balkonie. Świąteczny wieczór kończy się, tak jak w Polsce, pójściem na Pasterkę.

Potrawy wigilijne

Mnogość wigilijnych smaków na Litwie znacznie przebija te polskie. Co ciekawe, w zależności od miejsca na Litwie, kuchnia jest bardzo różna. W jednym regionie robi się zupę ze śledzia, w innym miejscu robi się zupę z kapusty kiszonej, a jeszcze gdzie indziej nie robi się żadnych gorących dań.
Na stole wigilijnym, z siankiem pod białym obrusem, koniecznie musi się znaleźć śledź i potrawy z ryb- koniecznie ze szczupaka uważanego za symbol płodności. Podaje się również kapustę z dużą ilością grochu, gdyż istnieje przesąd, że zapewnia on kolejny rok bez łez i w dostatku. Wigilię trudno wyobrazić bez tradycyjnych litewskich pierogów zwanych grzybówkami i makówkami. Są one robione z ciasta drożdżowego a farsz stanowi mak utarty z miodem albo cukrem, lub suszone grzyby, które są zmielone i przesmażone z cebulą i marchewką. Koniecznie muszą być one smażone na głębokim tłuszczu, bo właśnie tak smakują najlepiej. Oczywiście do tego musi być niezastąpiony kompot z suszu i kisiel żurawinowy (według tradycji ma chronić przed napaścią wroga). Czasem zastępuje się go kisielem owsianym. Niektóre gospodynie kisiel gotują tak gęsty, że je się go łyżką. Litwini nie podają barszczu z uszkami, tak bardzo uwielbianego i oczekiwanego w Polsce. Na Litwie przysmakiem jest barszcz z samymi grzybami – najlepiej prawdziwkami lub podgrzybkami.
Jeśli chodzi o słodkości to na Litwie dosyć mocno popularne są domowa bułki, gdyż symbolizują one wiarę, mądrość i opanowanie. Często są one zajadane z miodem jako symbolem radości i dostatku oraz z jabłkami, które oczywiście kojarzą się z miłością, zdrowiem i pokojem. Oczywiście na stole pojawiają się również aromatyczne pierniki i makowce. Ciekawą słodkością jest tzw. gruca czyli kasza jęczmienna podawana z mlekiem makowym. No i zgodnie z tradycją pojawia się królowa wigilijnej biesiady czyli kutia.

12 potraw – 12 miesięcy życia

Czy wiesz, że na Litwie 12 dań na Wigilie symbolizuje 12 miesięcy? Każdym daniem Litwini dziękują Bogu za każdy z 12 miesięcy kończącego się roku. To zupełnie inna symbolika niż w Polsce, gdzie 12 potraw to odwołanie do 12 apostołów.

Wigilia na Litwie jest dniem wolnym od pracy od 2011r.

Występowanie Wigilii Bożego Narodzenia na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota24.12.2022Wigilia BN na Litwie 2022
Niedziela24.12.2023Wigilia BN na Litwie 2023
Środa24.12.2025Wigilia BN na Litwie 2025
Czwartek24.12.2026Wigilia BN na Litwie 2026
Piątek24.12.2027Wigilia BN na Litwie 2027
Niedziela24.12.2028Wigilia BN na Litwie 2028
Poniedziałek24.12.2029Wigilia BN na Litwie 2029
Wtorek24.12.2030Wigilia BN na Litwie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 grudnia