Zaduszki 2024

Do najbliższych obchodów Zaduszek zostało 189 dni, czyli 6 miesięcy i 5 dni.

W 2024 roku Zaduszki przypada na 2 listopada (sobota).

Zaduszki są współczesnym odpowiednikiem pogańskiego święta Dziadów. W ramach tego obrzędu do świata żywych przybywały dusze zmarłych, które należało prawidłowo powitać i ugościć. Najczęstszą formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz alkoholem, miodem lub innymi napojami. Ucztę organizowano w domu bądź na cmentarzach, bezpośrednio na grobach. Domownicy spożywając pokarm zrzucali na grób część pożywienia przeznaczonego zmarłym. W niektórych regionach mieszkańcy rozpalali ogniska w celu ogrzania zziębniętych dusz przodków. Ogniska dodatkowo oświetlały drogę wędrującym duszom, które mogły spędzić czas z najbliższymi. Do dziś w Dzień Zaduszny ludzie zapalają na grobach bliskich znicze. Ogień także stwarzał barierę przed demonami, które w tym czasie mogły przedostać się do świata żywych. A kto był Dziadem? Dziadami postrzegano żebraków, którzy według wierzeń potrafili rozmawiać z duszami zmarłych. Dlatego często żebraków proszono o modlitwy za zmarłych przodków, w zamian za datki pieniężne i pożywienie.

Kolejnym zwyczajem Dziadów był zakaz dotyczący wykonywania różnych prac i czynności, które mogą stanowić zagrożenie duszom przebywającym wśród żywych. Na przykład zakazywano głośnego zachowania przy stole i nagłego wstawania, sprzątania stołu po kolacji, czy wylewania wody przez okno. Wierzono, że piec jest drogą przez którą duszę przechodzą do domostw, dlatego zakaz również obejmował rozpalanie w piecu. Kobiety w tym dniu nie mogły szyć tkanin lub prząść, bowiem sądzono, że można przyszyć duszę, która musi udać się w powrotną drogę. Wiara naszych przodków była bardzo bogata, zaś niektóre zwyczaje, choć w zmienionej formie towarzyszą nam do dziś.

Współcześnie w Zaduszki inicjowane są zaduszkowe wydarzenia artystyczne poświecone zmarłym artystom. W wielu miastach Polski odbywają się koncerty zaduszkowe, na przykład Zaduszki Jazzowe lub Zaduszki Bluesowe.

W Kościele katolickim obchody Dnia Zadusznego zostały zapoczątkowane w 998 roku, dzięki działalności św. Odilona, opata z Cluny. W Polsce Dzień Zaduszny upowszechnił się pod koniec XV wieku. To święto w kościele katolickim jest dniem wspominania wszystkich wiernych zmarłych. Kolorem liturgicznym w Dniu Zadusznym jest czerń bądź fiolet.