Sylwester na Litwie 2024

Do najbliższych obchodów Sylwestra na Litwie zostało 81 dni, czyli 2 miesiące i 20 dni.

W 2024 roku Sylwester na Litwie przypada na 31 grudnia (wtorek).

Tradycja ostatniej nocy w roku

Historia Sylwestra (Naujųjų metų išvakarėse) jest datowana na 999 r. za czasów panowania papieża Sylwestra II. Zgodnie z proroctwami Sybilli właśnie wejście w nowe tysiąclecie miało być końcem świata. Zatem wszyscy ludzie z ogromnym niepokojem oczekiwali końca roku będąc przygotowanym na Apokalipsę. Ale jak wiadomo żadnego końca świata nie był, a ludzie dosłownie oszaleli i świętowali to przełomowe zdarzenie z impetem. Wielu historyków uważa, że to właśnie to świętowanie dało początek hucznym obchodom przełomowej nocy a nazwa, oczywiście, nawiązuje do przydomka papieża.

Niektórzy badacze zaś twierdzą, że tradycja Sylwestra wzięła się z pogańskich obrzędów zwanych bachanaliami. W trakcie tych wydarzeń strzelano petardami, które jak wiemy do tej pory są używane do sylwestrowego świętowania (ku niepocieszeniu wszystkich właścicieli psów i kotów…). Petardy były używane przez pogan celem odstraszenia demonów i innych złych duchów. Oprócz petard rozpalone ogniska, krzyczano, strzelano z bata czy bito kijami w płoty.

Przesądy Sylwestrowe

Litwini, jako naród nie stroniący od różnych wróżb, wierzą w liczne przesądy w odniesieniu do ostatniego dnia roku i robią wszystko, aby uniknąć ich ewentualnych przykrych konsekwencji. Mianowicie, do końca roku należy uregulować wszelkie długi, a do portfela włożyć łuskę wigilijnego karpia, by nie zabrakło pieniędzy. Oczywiście w Sylwestra nie wolno wykonywać żadnych prac - w przeciwnym razie wymiecie się szczęście z domu. Na koniec roku należy również pomyśleć o zapełnieniu lodówki, pusta będzie zapowiedzią niedostatku i niedosyty w kolejnym roku.

Wolne kobiety powinny starać się wsłuchiwać w rozmowy prowadzone po północy. Pierwsze męskie imię, które usłyszą, prawdopodobnie będzie imieniem należącym do ich przyszłego męża. Jeśli wybierają się na bal sylwestrowy, powinny nasypać do butów trochę maku, który ma być zapowiedzią licznych adoratorów w przyszłym roku.

O północy należy szeroko otworzyć okno lub drzwi, aby zaprosić do środka Nowy Rok i dobre duchy, a pozbyć się tego co złe i stare. Zapowiedzią szczęścia są jasne gwiazdy oraz słońce na niebie kolejnego dnia, a także ustawianie zegarów tuż po północy.

Szampańska zabawa

Chociaż statystyki pokazują, że 70% Litwinów spędza Sylwestra w domu – najczęściej na tzw. domówkach to jednak samo wybicie zegara o północy i powitanie nowego roku odbywa się na świeżym powietrzu wraz z szampanem i przy pokazie sztucznych ogni.
Tysiące Wilnian zbiera się na Placu Katedralnym, przy pięknej choince, i wspólnie wita Nowy Rok. Władze miasta organizują właśnie tam koncerty Sylwestrowe, które wprawiają Litwinian w jeszcze lepszy nastrój.
Niektórzy Litwini wybierają Sylwestra w klubach, dobrych restauracjach czy też zabawę do białego rana w hotelach. Co ciekawe, litewscy Polacy lubują się w chodzeniu na bal sylwestrowy do Domu Polskiego w Wilnie.

Sylwester na Litwie – atrakcja dla turystów

Nie sposób nie wspomnieć, że coraz więcej turystów upodobało sobie Litwę jako miejsce godne powitania Nowego Roku. Popularny na tą okoliczność jest kurort w Druskiennikach, gdzie przybywają zwłaszcza Niemcy i Rosjanie.
Czy wiesz, że Polacy i Rosjanie spędzający Sylwestra na Litwie świętują go dwa razy. Rosjanie najpierw zgodnie z ichniejszym czasem czyli o 23.00 czasu Litewskiego a potem zgodnie z czasem obowiązującym na Litwie. Natomiast Polacy najpierw świętują o czasie litewskim a godzinę później według czasu polskiego .

Występowanie Sylwestra na Litwie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota31.12.2022Sylwester na Litwie 2022
Niedziela31.12.2023Sylwester na Litwie 2023
Środa31.12.2025Sylwester na Litwie 2025
Czwartek31.12.2026Sylwester na Litwie 2026
Piątek31.12.2027Sylwester na Litwie 2027
Niedziela31.12.2028Sylwester na Litwie 2028
Poniedziałek31.12.2029Sylwester na Litwie 2029
Wtorek31.12.2030Sylwester na Litwie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 grudnia