Dzień Flagi Litewskiej 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Flagi Litewskiej zostało 257 dni, czyli 8 miesięcy i 13 dni.

W 2025 roku Dzień Flagi Litewskiej przypada na 1 stycznia (środa).

Ceremonia

Pierwszy dzień nowego roku na Litwie jest obchodzony jako Dzień Flagi Państwowej (Lietuvos vėliavos diena). Zgodnie z tradycją, na wieży Giedymina w Wilnie co roku w dniu 1 stycznia odbywa się ceremonia zamiany flagi, która wisiała przez cały rok na nową flagę państwowa. Oczywiście zdarzenie to przebiega z ogromnym pietyzmem – wywieszenie trójkolorowej flagi Litwy jest przy wykonywaniu hymnu państwowego oraz przy oddaniu salwy honorowej.

Zgodnie ze zwyczajem, wysłużona już flaga nie kończy swojego „żywotu”, gdyż zostaje przekazana dla jednej ze szkół w kraju, która wyróżniła się osiągnięciami w dziedzinie wychowania obywatelskiego i pielęgnowania pamięci historycznej.

Historia flagi

Coroczna wymiana flagi państwowej odbywa się od czasów odzyskania przez Litwę niepodległości i ma na celu przypominanie o wydarzeniach z 1 stycznia 1919 roku, kiedy to na rozkaz Kazysa Škirpy (komendanta Wilna) grupa litewskich ochotników wywiesiła na szczycie baszty Giedymina flagę Litwy podczas wyparcia z miasta niemieckich okupantów. Niestety już 6 lipca bolszewicy zerwali z flagi kolory żółty i zielony a zostawili tylko czerwone pasmo na znak zniewolenia przez siły radzieckie.
Kolejne lata to była powtórka z historii i dopiero w 1988r. nastąpił przełom, po którym flaga w swoich trzech kolorach pozostała w sercu stolicy aż po dzień dzisiejszy – oczywiście z coroczną wymianą na „nowszy model”. Dzień Flagi Litewskiej jest obchodzony jako święto narodowe od 1997 roku.

Batalia o flagę

O wygląd litewskiej flagi spory były toczone od pierwszej wojny światowej. Zastanawiano się nad jej kształtem i kolorami. Pierwotnym pomysłem miał być powrót do historycznej fizjonomii, a zatem Pogoni na czerwonym tle. Jednakże czerwień zbyt mocno kojarzyła się z bolszewikami. W kwietniu 1918r. litewska Taryba (ówczesny rząd) zatwierdził trójkolorowy wygląd flagi, ale okupant Wilna (Niemcy) nie wyraził zgody, by wywiesić ją na wieży Giedymina. Warte podkreślenia jest, iż flaga ta była traktowana jako narodowa a nie państwowa i tak naprawdę ciągle obowiązywały dwie flagi: nowa (trójkolorowa) oraz historyczna (Pogoń). W kraju bardzo często powoływano się na nową flagę, ale za granicą była używana ta historyczna albo promowano dwie flagi. Toteż istniała konieczność centralnego ujednolicenia tak ważkiej sprawy. Udało się tego dokonać wraz z Konstytucją wprowadzoną w 1922r. – wygrała trójkolorowa flaga, ale długo trzeba było czekać, aby zakorzeniło się to w całej narodowości Litwinów.

Zdaniem naukowców trzy kolory flagi: żółty, zielony i czerwony najczęściej przewijają się w kulturze ludowej wszystkich regionów Litwy. Zatem wybór tej flagi to strzałem w dziesiątkę oddającym w 100% symbolikę Litwy.

1 stycznia stał się Dniem Flagi Litwy, który upamiętnia wydarzenie, kiedy w 1919 r. litewski komendant wojskowy Wilna Kazys Škirpa wraz z towarzyszami powiesił 1 stycznia trójkolorową flagę na baszcie Giedymina. Tak naprawdę, nie wiadomo, w jakich okolicznościach i jak długo nad Wilnem powiewał sztandar, bo wydarzenie jest znane tylko z opowieści samych uczestników akcji, a 6 stycznia miasto zostało zajęte przez oddziały bolszewickie.

Występowanie Dnia Flagi Litewskiej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.01.2023Dzień Flagi Litewskiej 2023
Poniedziałek01.01.2024Dzień Flagi Litewskiej 2024
Czwartek01.01.2026Dzień Flagi Litewskiej 2026
Piątek01.01.2027Dzień Flagi Litewskiej 2027
Sobota01.01.2028Dzień Flagi Litewskiej 2028
Poniedziałek01.01.2029Dzień Flagi Litewskiej 2029
Wtorek01.01.2030Dzień Flagi Litewskiej 2030
Środa01.01.2031Dzień Flagi Litewskiej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 stycznia