Do najbliższych obchodów zostały 212 dni, czyli 6 miesięcy i 28 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy przypada na 2 listopada (niedziela).
W latach 2006-2017 zginęło ponad 1000 dziennikarzy za pisanie reportaży i podawanie informacji do wiadomości publicznej. W dziewięciu na dziesięć przypadków zabójcy pozostają bezkarni. Bezkarność prowadzi do większej liczby zabójstw i często jest objawem nasilenia się konfliktu oraz załamania prawa i systemów sądowych. UNESCO obawia się, że bezkarność szkodzi całemu społeczeństwu, ukrywając poważne naruszenia praw człowieka, korupcję i przestępczość. Przeczytaj i podziel się historiami zabitych dziennikarzy wyszukując w sieci hashtag #TruthNeverDies.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 2 listopada „Międzynarodowym Dniem Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy” w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego z 18 grudnia 2013 r. W rezolucji wezwano państwa członkowskie do wdrożenia określonych środków przeciwdziałających obecnej kulturze bezkarności. Datę wybrano na pamiątkę zabójstwa dwóch francuskich dziennikarzy w Mali 2 listopada 2013 r.
Ta przełomowa rezolucja potępia wszelkie ataki i przemoc wobec dziennikarzy i pracowników mediów. Wzywa również państwa członkowskie do dołożenia wszelkich starań, aby zapobiec przemocy wobec dziennikarzy i pracowników mediów, do zapewnienia rozliczalności, postawienia przed sądem sprawców przestępstw przeciwko dziennikarzom i pracownikom mediów oraz do zapewnienia ofiarom dostępu do odpowiednich środków prawnych. Wzywa ponadto państwa do promowania bezpiecznego i umożliwiającego dziennikarzom wykonywania pracy niezależnie i bez nieuzasadnionej ingerencji.
