Nazwa Boxing Day nawiązuje do średniowiecznego zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków (pieniądze, jedzenie, odzież) zapakowanych w pudełka. Pan dworu gromadził wszystkich, którzy pracowali na jego ziemi i w ten sposób obdarowywał ich, bądź płacił za pracę, którą wykonali przez cały rok. Inna, nieco zmodyfikowana wersja informuje, że służący mogli zabrać w pudełku dla swoich rodzin część żywności pozostałej po uroczystościach bożonarodzeniowych u bogatych ludzi.
Jeszcze inna teoria wskazuje na „lockbox”, czyli skarbonkę na datki znajdującą się w kościele. Pieniądze ze skrzynki rozdawane były później ubogim parafianom. Swoich zwolenników ma również historia, która łączy nazwę święta z łapaniem strzyżyka. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem w tym dniu wkładano go do pudełka i obnoszono po wszystkich domach we wsi. Miało to zapewnić szczęśliwy rok i udane plony. Strzyżyk uznawany był za „króla wszystkich ptaków". W jednej z bajek pokonał samego orła, wzlatując od niego wyżej z jego ogona. Ptaka
Boxing Day jest świętem państwowym. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej od 1871 roku, w Szkocji od 1974 roku. Jeśli przypadnie w sobotę, następny poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Boxing Day obchodzony jest też w innych krajach Wspólnoty Brytyjskiej lub dawnych koloniach, m. in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Południowej Afryce, Honkongu.
26 grudnia to także termin Święta św. Szczepana, które jest świętem w Wielkiej Brytanii, jak i wielu innych krajach europejskich, takich jak Irlandia, Niemcy, czy Włochy.
Boxing Day rodzinnie
Odkąd Boxing Day jest świętem bankowym, Brytyjczycy mają dzień wolny od pracy. Mogą go więc przeznaczyć na różne przyjemności, odzyskać siły po gorączkowym okresie. Wiele osób spędza go z rodziną, często z tymi krewnymi, których nie widziało się w Boże Narodzenie. Jest to więc okazja do zjedzenia indyka czy słodkich wypieków.
Boxing Day na zakupach
Dla jednych Boxing Day to czas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, ale nie da się ukryć, że w tym dniu królują zakupy. To święto, które można porównać do coraz popularniejszego w naszym kraju amerykańskiego święta Czarnego Piątku. Jego daniem głównym są więc masowe wyprzedaże w sklepach. Galerie handlowe opanowane są przez tłumy Brytyjczyków, którzy polują na najlepsze produkty. Wśród nich m. in. sprzęt elektroniczny, RTV i AGD, odzież, kosmetyki, narzędzia budowlane, książki, płyty, meble i wiele innych.
Dla wielu handlowców Boxing Day jest dniem roku o największych przychodach. Trudno żeby było inaczej, skoro niektórzy ustawiają się w kolejkę już w nocy, byle tylko kupić za okazyjną cenę upragniony towar. sklepy mają jednak ograniczoną liczbę przedmiotów, więc kto pierwszy ten lepszy. By nieco opanować gorączkę zakupów skumulowaną w jednym dniu, detaliści organizują Boxing Week i rozkładają promocje na kilka dni przed lub po 26 grudnia.
Na sportowo
Boxing Day kojarzony jest również przez pryzmat zawodów i imprez sportowych. Jeszcze do niedawna popularne było polowanie na lisy, można to zresztą zobaczyć na wielu zdjęciach, które przedstawiają myśliwych na koniach ubranych w czerwone płaszcze i otoczone psami myśliwskimi. Od 2004 roku polowania są jednak zakazane w całym kraju, co wzbudza u niektórych osób sprzeciw. W niektórych miejscach próbuje się podtrzymać tradycję, puszczając psy za zapachem lisa.
Brytyjczycy emocjonują się więc innymi zawodami, m. in. wyścigami konnymi i piłką nożną. Premiership to jedna z trzech najlepszych i najbogatszych lig na świecie, w której można podziwiać liczne gwiazdy futbolu. Boxing Day jest okazją, by obejrzeć na żywo zmagania Manchesteru United, Arsenalu, Liverpoolu czy Chelsea, a także rozgrywki w Szkocji i Irlandii Północnej . Warto dodać, że w mecze w czasie świąteczno-noworocznym w dużym stopniu wpływają na ostateczne rozstrzygnięcia. W tym przypadku nazwa Boxing Day, która z boksem nie ma przecież nic wspólnego, ma drugie dno i symbolizuje wymienianie się ciosami z rywalami.
Wyścig konny King George VI Chase na torze Kempton Park Racecourse w hrabstwie Surrey w Anglii jest drugim najbardziej prestiżowym eventem tego typu w Wielkiej Brytanii, po Cheltenham Gold Cup. Zawody odbyły się po raz pierwszy w 1937 roku, zostały nazwane na cześć nowego brytyjskiego monarchy, króla Jerzego VI.
Boxing Day na mokro
Panuje dość powszechny stereotyp, że Brytyjczycy to niewzruszeni, można nawet powiedzieć flegmatyczni ludzie. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne podczas Boxing Day jest jednak „morsowanie”. Wiele osób w środku zimy idzie po prostu popływać, ubierając do tego fantazyjne stroje. Cała akcja nazywa się Boxing Day Dip, a zgodnie z pierwotnym przesłaniem święta datki z tych wydarzeń przekazywane są na cele charytatywne.
Największe i zarazem jedno z najstarszych tego typu wydarzeń to Sunderland's Boxing Day Dip (tradycja sięga 1974 roku) i odbywa się na plaży Seaburn w Sunderlandzie. Jeszcze dłuższy staż ma Tenby's Boxing Day Swim, który organizowany jest we Walii, w mieście Tenby. Kąpiel w zatoce Carmarthen od 1970 roku jest główną atrakcją świąteczną Tenby.
Podobne imprezy pływackie odbywają się w całym kraju, a także inne eventy, jak choćby maratony lekkoatletyczne.
W ten sposób Brytyjczycy świętują właśnie Boxing Day. Nie ma więc co się dziwić, gdy 26 grudnia w którymś z angielskich czy walijskich miast zobaczymy kilkaset osób zmierzających do zimnego morza albo jeziora. Dla niektórych to znacznie ciekawsze zajęcie niż stanie w kolejce po nowy telewizor.