Nowy Rok 2020

Do najbliższych obchodów Nowy Rok w Wielkiej Brytanii zostało 131 dni, czyli 4 miesiące i 9 dni.

W 2020 roku Nowy Rok przypada na 1 stycznia (środa).

Mieszkańcy krajów położonych na Wyspach Brytyjskich przy okazji różnych świąt i wydarzeń lubią podkreślać swój lokalny patriotyzm. Przy okazji Nowego Roku kultywują więc tradycje, które wyróżniają ich na tle innych narodów. W Szkocji są to m. in. spektakularne festiwale, w Anglii parada uliczna, a Walijczycy urządzają procesję z czaszką konia oraz wyścig na cześć zasłużonego sportowca. W Irlandii Północnej można za to pobawić się na pokładzie słynnego Titanica lub w scenerii znanej z serialu „Gry o tron”.

Możliwości na spędzenie New Year's Day w Wielkiej Brytanii jest naprawdę sporo - pokaz fajerwerków i koncerty na placach miast, zabawa w pubie, bal (np. na zamku), impreza w domu w gronie znajomych. W tym artykule postanowiliśmy przeanalizować sylwester w Wielkiej Brytanii pod kątem poszczególnych państw i tych najciekawszych wydarzeń. Warto wspomnieć, że Szkoci mają jeden dzień więcej na odpoczynek po hucznej zabawie - 1 i 2 stycznia są dniami wolnymi od pracy. W pozostałej części Zjednoczonego Królestwa wolny jest tylko 1 stycznia.


Anglia

Wiele miast angielskich przygotowuje specjalne koncerty i pokazy fajerwerków z okazji New Year's Day, ale ten najważniejszy ma miejsce w Londynie. Uwaga Brytyjczyków kilka minut przed północą zwrócona jest oczywiście w stronę Big Bena, który odlicza czas pozostały do Nowego Roku. Wraz z biciem dzwonu strzelają korki od szampana i wszędzie słychać „Happy New Year”. Niektórzy londyńczycy są akurat w tym momencie na statku płynącym po Tamizie, inni wybierają podziwianie panoramy oświetlonego miasta ze słynnego koła widokowego London Eye. Pokaz fajerwerków widoczny jest jednak z każdego punktu centrum serca UK, a do tego można oglądać transmisję na telebimach ustawionych na Trafalgar Square.

Z okazji Nowego Roku w Londynie o godzinie 12 odbywa się coroczna parada znana jako „LNYDP”. Po raz pierwszy odbyła się w 1987 roku, dziś jest największą noworoczną imprezą uliczną tego rodzaju. Przyciąga około miliona widzów, jest transmitowana do wielu krajów. Jakiś czas temu zmieniono trasę, by operatorzy telewizyjni mogli lepiej pokazywać największe londyńskie zabytki. Trasa parady ma długość dwóch mil (około 3,2 km), przebiega m. in. przez takie kultowe miejscówki jak Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Whitehall czy Parliament Square, gdzie koło Big Bena kończy się parada. W evencie udział biorą tancerze, akrobaci, muzykanci i grupy teatralne, nie tylko ze Zjednoczonego Królestwa, ale i całego świata, m. in. z USA, Japonii. Dochody z tego barwnego wydarzenia przekazywane są na cele charytatywne w Londynie.

W pozostałych angielskich miastach jak Liverpool, Manchester, Birmingham, Bristol czy Leicester także odbywają się koncerty i pokazy fajerwerków. Wielu anglików wita Nowy Rok w pubach, dlatego w każdym popularniejszym barze może być problem z wolnymi miejscami. Bardzo efektowne powitanie Nowego Roku ma miejsce w Allendale, niedaleko Newcastle. To tradycyjne święto ognia, w którym śmiałkowie niosą na głowach baryłki po whisky wypełnione płonącą smołą. Beczki mogą ważyć nawet 35 funtów. Wszyscy gromadzą się w centrum wioski, gdzie rozpalają wielkie ognisko, znane jako ogień Baala lub ogień Barla. Po wrzuceniu beczek do ogniska, uczestnicy imprezy mogą w końcu odetchnąć i się napić. Widzowie oraz uczestnicy pochodu śpiewają przy tym „Be Damned to He Who Throws Last" — przeklęty ten, kto wrzuci ostatni.

Jeśli chodzi o zwyczaje praktykowane, to północy Anglicy otwierają tylne drzwi aby wypuścić stary rok. Wyczekują też na pierwszego ciemnowłosego mężczyznę, który przekroczy próg domu w Nowym Roku. Powinien on wejść przez frontowe drzwi z solą, węglem i chlebem. Symbolizuje to, że w następnym roku wszyscy w domu będą mieli wystarczająco dużo jedzenia (chleb), pieniędzy (soli) i wystarczająco ciepło (węgiel).


Szkocja

W Szkocji obchody Nowego Roku określane są jako „Hogmanay". Słowo to pochodzi od rodzaju ciasta owsianego tradycyjnie podawanego dzieciom w sylwestra. New Year's Day w Szkocji wyróżnia się na tle innych państw na świecie, głównie za sprawą efektownych festiwali. Edynburg organizuje Hogmanay - czterodniowy festiwal parad, fajerwerków, koncertów i teatrów ulicznych. Impreza rozpoczyna się wieczorem 29 grudnia spektakularnym marszem z pochodniami, a później na wzgórzu Calton Hill dochodzi do symbolicznego spalenia łodzi Wikingów. Kolejne dni festiwalu wypełniają dźwięki muzyki ludowej i tradycyjne tańce szkockie, np. Strip The Willow. Zwieńczeniem jest efektowny pokaz fajerwerków z siedmiu wzgórz, na których leży miasto oraz salut o północy wystrzelony z armaty z zamku w Edynburgu.

W Szkocji przy okazji New Year's Day ma miejsce inna spektakularna impreza - Fireball Festival w Stonehaven, niedaleko Aberdeen. Szkoci i Brytyjczycy mają długie tradycje w zabawach z ogniem, setki lat temu w ten sposób odganiali złe duchy. Można o tym poczytać w artykule Halloween w Wielkiej Brytanii. Na tym festiwalu ognia w Stonehaven uczestnicy witają Nowy Rok przechadzając się wzdłuż High Street w towarzystwie ogromnych ognistych kul zaczepionych na długich sznurach. Są one wypełnione łatwopalnymi przedmiotami, takimi jak stare ubrania, drewno, węgiel, szyszki. Dawniej nosili je tylko rybacy, dziś ten przywilej mają również inni. Na koniec efektownego pokazu kule lądują w morzu. Witanie Nowego Roku płomieniami w Stonehaven kultywowane jest od co najmniej 100 lat.

Inne miasta w Szkocji, takie jak Aberdeen, Glasgow i Stirling, również organizują duże uroczystości, w tym oczywiście pokaz fajerwerków o północy. Pierwszy dzień Nowego Roku Szkoci spędzają bardzo aktywnie. O 12:00 śmiałkowie kąpią się w Firth of Forth - zatoce Morza Północnego, w wielu miejscach odbywają się zawody sportowe, choćby tradycyjny bieg New Year 'One O'clock Run' w Edynburgu.

W Szkocji powitanie Nowego Roku nie może obyć się bez pieśni „Auld Lang Syne". Ludzie trzymają się za ręce i śpiewają wiersz napisany przez szkockiego poetę Roberta Burnsa. To tradycja praktykowana również w innych krajach Zjednoczonego Królestwa, a nawet w USA.

W Szkocji oraz w Północnej Anglii wyczekuje się pierwszej osoby w Nowym Roku, bowiem będzie ona miała wpływ na losy domowników. Ogólnie uważa się, że nieznajomi przynoszą szczęście.


Walia

We Wali sylwester to „Nos Galan", a Nowy Rok „Dydd Calan". Obchody powitania Nowego nazywane są też „Calennig”. Tysiące ludzi co roku przybywają do stolicy Cardiff, aby cieszyć się muzyką na żywo, jazdą na łyżwach na lodowisku Winter Wonderland, wesołym miasteczkiem i fajerwerkami. Ciekawe uroczystości odbywają się w Cardiff Castle i Cardiff City Hall. Na uwagę w kraju smoków i zamków zasługuje jednak zwyczaj znany jako Mari Llwyd, kultywowany na południu kraju, zwłaszcza w Llangynwyd. O 23. 00 rozpoczyna się tam głośna parada z pochodniami, której atrakcją jest czaszka konia nakryta białym prześcieradłem. Uczestnicy odwiedzają z nią mieszkańców, a w zamian za zaśpiewanie piosenki zapraszani są na poczęstunek i obowiązkowy toast. Zwyczaj został po raz pierwszy odnotowany w 1800 roku, ale na początku XX wieku Mari Llwyd przygasło. W połowie tego stulecia odrodził się właśnie w miejscowości Llangynwyd.

Walijczycy kultywują również tradycję, jaką są zawody sportowe ku czci walijskiego biegacza Guto Nyth Brâna. Nos Galan road race to pomysł z 1958 roku nauczyciela wychowania fizycznego Bernarda Baldwina. Trasa wyścigu ma 5 kilometrów długości. Ceremonia rozpoczyna się od mszy w Llanwynno i złożeniu kwiatów na grobie Guto Nyth Brâna, znanego też jako Griffith Morgan. Po zapaleniu pochodni, przewożona jest ona do pobliskiego miasta Mountain Ash, gdzie odbywa się wyścig .Tradycyjnie kończył się on o północy, ale jakiś czas temu zmieniono na 21:00, dzięki czemu jest bardziej przystępny dla rodzin i bierze w nim udział więcej ludzi. Organizowany jest też wyścig dla dzieci.

We Walii do dnia dzisiejszego przetrwało kilka interesujących tradycji, np. dawania prezentów i pieniędzy. W niektórych częściach kraju ludzie muszą z kolei odwiedzić wszystkich swoich krewnych do południa. Jeszcze wcześniej trzeba oddać swoje długi, bowiem „deadline” wyznaczony jest przed nadejściem Nowego Roku. 1 stycznia małe dzieci wstają wcześnie, zbierają się grupą i odwiedzają wszystkie domy w okolicy, śpiewając piosenki na cześć Nowego Roku. Gospodarze w zamian nagradzają je słodyczami, ciastkami, jabłkami i monetami.

Walijczycy wierzą także w potrzebę wypuszczenia starego roku i wpuszczenia nowego, zostawiają więc otwarte drzwi. Poza tym, jeśli pierwszym gościem w Nowym Roku jest kobieta, a mężczyzna otwiera drzwi, uważa się to za pech. Podobnie, jeśli gość będzie miał rude włosy.


Irlandia północna

W Irlandii Północnej sylwester można spędzić w bardzo interesujących miejscach, na czele których wysuwa się słynny Titanic. To nie pomyłka, wielki luksusowy statek został zbudowany właśnie w Belfaście, a dziś przypomina o tym największe na świecie muzeum poświęcone legendarnej jednostce. Zabawa sylwestrowa na sali balowej w Titanicu? Zdjęcia na instagramie czy facebooku z tej imprezy przebiją wszystko.

New Year Day w Irlandii Północnej można spędzić w naprawdę ciekawych miejscach, obok Titanica jest to także aleja znana jako The Dark Hedges (Mroczny szpaler). Dla osób, które nie oglądały Gry o tron może to być anonimowe miejsce, ale wystarczy moment by zakochać się w pięknym, majestatycznym tunelu z drzew.

Aleja prowadzi do Gracehill House, gdzie znajduje się klub golfowy. Ponad 150 buków, które budują piękno tego krajobrazu, posadził James Stuart w XVIII wieku, aby zachwycić gości odwiedzających posiadłość. Zabawy sylwestrowe odbywają się w pobliskim luksusowym hotelu Dark Hedges Estate. Oprócz malowniczej scenerii atrakcją dla odwiedzających The Dark Hedges jest Szara Dama, która nawiedza aleję. Według legendy jest ona duchem córki Jamesa Stuarta lub jednej z pokojówek, które zginęły w tajemniczy sposób.

Występowanie Nowy Rok w Wielkiej Brytanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.01.2018Nowy Rok 2018
Wtorek01.01.2019Nowy Rok 2019
Piątek01.01.2021Nowy Rok 2021
Sobota01.01.2022Nowy Rok 2022
Niedziela01.01.2023Nowy Rok 2023
Poniedziałek01.01.2024Nowy Rok 2024
Środa01.01.2025Nowy Rok 2025
Czwartek01.01.2026Nowy Rok 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Włochy 🇮🇹 - Nowy Rok
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Nowy Rok
Francja 🇫🇷 - Nowy Rok
Kanada 🇨🇦 - Nowy Rok