Święto św. Rozalii w Palermo 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Rozalii w Palermo zostało 78 dni, czyli 2 miesiące i 17 dni.

W 2024 roku Święto św. Rozalii w Palermo przypada na 14 lipca (niedziela).

Setki lat temu św. Rozalia uratowała mieszkańców Palermo przed zarazą. Dziś sycylijczycy wdzięczni za ocalenie, organizują dla swojej patronki barwną paradę historyczną oraz szereg koncertów i imprez.


Św. Rozalia – patronka Palermo

Kim jest młoda patronka Palermo? Rozalia, nazywana także małą świętą lub Santuzzą, urodziła się w zamożnej rodzinie, była bowiem córką księcia Sinibalda. Jeszcze przed jej narodzinami matka dziewczynki miała sen z przepowiednią, by dała córce na imię Rozalia. Zgodnie z proroctwem miała być ona najpiękniejszym kwiatem rodu i wyspy oraz prowadzić pobożne, pełne wyrzeczeń życie. Gdy dorosła rodzice namawiali ją jednak do małżeństwa, więc Rozalia postanowiła uciec z domu. Piękny zamek zamieniła na ciemną grotę, wszystkie wygody na pokuty, wyrzeczenia i umartwianie się. Po pewnym czasie przeniosła się w okolice Monte Pellegrino pod Palermo, zmarła w młodym wieku w tamtejszej grocie około 1165 roku.

Mieszkańcy Palermo uwielbiają św. Rozalię, ponieważ uchroniła ona kiedyś miasto przez zarazą. Wirus przybył na Sycylię drogą morską – statek wypełniony licznymi darami okazał się także śmiertelnym zagrożeniem dla Palermo. Św. Rozalia ukazała się pewnej pobożnej kobiecie i wskazała jej miejsce, gdzie zakończyła swój żywot. Cud wydarzył się, kiedy znaleziono relikwie świętej i przeniesiono je przez miasto. Zaraza nagle ustała, a Rozalia została uznana patronką chroniącą od zarazy, a później także samego miasta. Ponadto niejednokrotnie chroniła ona okolice przed trzęsieniami ziemi czy burzami.


Obchody dnia św. Rozalii

Mieszkańcy Palermo wdzięczni za opiekę i powstrzymanie zarazy, postanowili ukoronować św. Rozalię. Została ona patronką miasta, wybudowano jej świątynie oraz kultywuje procesję na jej cześć. W 1625 roku relikwie umieszczono w pięknej trumnie i przeniesiono przez Palermo, od tego czasu zapoczątkowana została tradycja Festa Di Santa Rosalia a Palermo. Pierwsza uroczystość była szczególnie krótka: relikwie zostały przeniesione przez kilka metrów, od Pałacu Arcybiskupa do katedry. Wraz z upływem lat trasa stawała się dłuższa i objęła większą część miasta. Do dziś w procesji uczestniczy wiele bractw powstałych na przestrzeni wieków, z których najstarszym i najbardziej znanym jest Bractwo Santa Rosalia dei Sacchi, założone w 1635 roku przez fryzjerów i szewców.

Dawniej festiwal trwał nawet kilka dni, rozpoczynał się zazwyczaj 10 lipca. Obecnie kulminacyjny moment święta przypada 14 lipca – w tym dniu ma miejsce historyczna parada triumfalnego rydwanu w kształcie łodzi z figurką św. Rozalii. Rozpoczyna się ona przy Pałacu Królewskim i wiedzie do nadmorskiej dzielnicy Cassaro, najstarszej w całym mieście. W międzyczasie odbywają się efektowne przedstawienia świateł, kolorów i dźwięków, w tłumie można zobaczyć ludzi ubranych w tradycyjne stroje, bębniarzy i muzyków. Co chwila słychać okrzyki „Viva Palermo i Santa Rosalia” na cześć świętej patronki. Na trasie znajduje się wiele straganów z gadżetami i lokalnymi przysmakami, jak makarony z sardynkami, gotowane ośmiornice i ślimaki z czosnkiem i pietruszką czy arbuzy. Zwieńczeniem parady jest pokaz fajerwerków nad morzem.

15 lipca odbywa się natomiast uroczysta procesja z relikwiami świętej złożonymi w srebrnej urnie. Wieńczy ją pokaz sztucznych ogni na dziedzińcu Katedry Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej.

Występowanie Święta św. Rozalii w Palermo w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek14.07.2022Święto św. Rozalii w Palermo 2022
Piątek14.07.2023Święto św. Rozalii w Palermo 2023
Poniedziałek14.07.2025Święto św. Rozalii w Palermo 2025
Wtorek14.07.2026Święto św. Rozalii w Palermo 2026
Środa14.07.2027Święto św. Rozalii w Palermo 2027
Piątek14.07.2028Święto św. Rozalii w Palermo 2028
Sobota14.07.2029Święto św. Rozalii w Palermo 2029
Niedziela14.07.2030Święto św. Rozalii w Palermo 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lipca