Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2025

Do najbliższych obchodów Święta św. Piotra i św. Pawła w Rzymie zostało 220 dni, czyli 7 miesięcy i 8 dni.

W 2025 roku Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie przypada na 29 czerwca (niedziela).

Św. Piotr i Paweł w dużej mierze przyczynili się do silnej pozycji Kościoła rzymskiego na świecie, jak i samego miasta. To właśnie w stolicy Włoch najuroczyściej wspomina się św. Piotra i św. Pawła, którzy zostali oni patronami Wiecznego Miasta. Święto nosi nazwę Festa dei Santi Pietro e Paolo.


Obchody dnia św. Piotra i św. Pawła w Rzymie

29 czerwca Rzym żyje wspomnieniem o swoich wybitnych patronach. W Bazylice św. Piotra odprawiana jest przez papieża uroczysta msza, podczas której wręcza się paliusze nowo mianowanym metropolitom. Pięknym wydarzeniem, dosłownie i w przenośni, jest stworzenie ogromnych kwiecistych dywanów na Placu św. Piotra, Via della Conciliazione oraz Placu Piusa XII. Kompozycje z kwiatów z obrazami czy podobizną świętych znane są jako Infiorata i tworzą je artyści z całego świata. Tradycja ta sięga 1625 roku, ale do Rzymu wróciła dopiero w 2011 roku, po 400 latach przerwy. Podczas jednej z rocznicy wspomnienia św. Piotra i Pawła wykonano porter św. Jana Pawła II z dopiskiem „Grazie Karol”. Do stworzenia podobizny naszego rodaka wykorzystano tysiące płatków oraz barwioną sól i trociny.

Kolejną atrakcją podczas święta Piotra i Pawła są regaty wioślarzy w okolicy Zamku Świętego Anioła. Zwieńczeniem wydarzenia w Rzymie jest natomiast La Girandola, czyli „karuzela”. Ten spektakl pirotechniczny po raz pierwszy zorganizowano już w 1481 roku za czasów pontyfikatu papieża Sykstusa IV z okazji rocznicy jego rządów. Twórcą pokazu był najprawdopodobniej sam Michał Anioł, następnie udoskonalił ją Bernini. Niesamowity klimat tej imprezy tworzy także muzyka klasyczna, która towarzyszy pokazowi fajerwerków.


Św. Piotr i św. Paweł – patroni Rzymu

Obaj święci związani byli z Rzymem. Św. Piotr, który najpierw nosił imię Szymon, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Jako pierwszy z wszystkich apostołów uznał Jezusa za Mesjasza i został namaszczony przez samego Jezusa jako przywódca apostołów i całego Kościoła. Zanim trafił do Rzymu prowadził misje m. in. w Samarii, Liddzie, Cezarei Nadmorskiej, Antiochii, Azji Mniejszej. Św. Piotr był pierwszym biskupem Rzymu. Zginął około 64 roku w wyniku prześladowania chrześcijan za cesarza Nerona. Zgodnie z legendą został przybity do krzyża głową w dół, ponieważ wyznał, że nie jest godny umrzeć w ten sam sposób co Chrystus. Nad jego grobem wzniesiono kościół, obecną Bazylikę św. Piotra.

Św. Paweł, wcześniej Szaweł, należał do stronnictwa faryzeuszy i był zaciętym wrogiem Kościoła. Jego nauczycielem był wybitny nauczyciel żydowski Gamaliel. Pewnego dnia ukazał mu się Jezus a on sam nawrócił się na wiarę chrześcijańską i został apostołem. Los rzucał go po różnych częściach świata, nauczał m. in. w Jerozolimie, miastach Azji Mniejszej, Grecji, Hiszpanii czy w Rzymie. Z powodu swojej gorliwej wiary przebywał kilka razy w więzieniu. W 67 roku w Rzymie ponownie został aresztowany i skazany na śmierć. Był obywatelem rzymskim, egzekucję wykonano więc przez ścięcie mieczem, ominęły go tortury. Konstantyn Wielki po roku 330 na miejscu jego męczeńskiej śmierci wystawił świątynię, nosi ona nazwę Bazylika św. Pawła za Murami.

Występowanie Święta św. Piotra i św. Pawła w Rzymie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek29.06.2023Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2023
Sobota29.06.2024Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2024
Poniedziałek29.06.2026Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2026
Wtorek29.06.2027Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2027
Czwartek29.06.2028Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2028
Piątek29.06.2029Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2029
Sobota29.06.2030Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2030
Niedziela29.06.2031Święto św. Piotra i św. Pawła w Rzymie 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 czerwca