Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia NMP we Włoszech zostało 199 dni, czyli 6 miesięcy i 18 dni.

W 2025 roku Wniebowzięcie NMP we Włoszech przypada na 15 sierpnia (piątek).

Wniebowzięcie NMP obchodzone jest we Włoszech 15 sierpnia, w tym samym dniu przypada również święto Ferragosto. Trzeba je jednak traktować jako jedną całość, nawet mimo tego, że mieszają się tutaj korzenie katolickie i pogańskie. Włochom wcale to nie przeszkadza, przeciwnie, to najważniejszy dzień w sezonie turystycznym.


Wniebowzięcie NMP i Ferragosto

Wniebowzięcie NMP to święto, które ma jedną z najdłuższych tradycji w Kościele chrześcijańskim, sięgającą V wieku. Jego przesłaniem jest uczczenie wiary, że Bóg przyjął do nieba Dziewicę Maryję. O jego ważności może świadczyć to, że nie wiadomo nawet jak wyglądało przejście matki Jezusa do lepszego świata. Istnieją na ten temat dwie teorie, według jednej Maryja umarła, zgodnie z drugą wstąpiła do nieba „zasypiając”. Pewne jest to, że gdy Apostołowie otworzyli grób, znaleźli wyłącznie kwiaty. W 1950 roku papież Pius XII ogłosił tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą jako dogmat wiary, ale również i on nie ustosunkował się do tego cudu.

Ferragosto, czyli Wakacje Augusta, zostały wymyślone przez cesarza Augusta w 18 roku pne. Było to ukoronowanie istniejących już festiwali (Vinalia i Consualia) odbywających się w tym samym miesiącu. Zabawa przeplatana była w nim ciężką pracą na roli, więc Ferragosto miało zapewnić dłuższy okres odpoczynku. W całym Imperium organizowano wyścigi konne, a zwierzęta robotnicze (woły, osły i muły) zwalniano z obowiązków służbowych i zdobiono kwiatami. Robotnicy dostawali z kolei od swoich pracodawców napiwki.

Pierwszeństwo w historii należy przyznać Ferragosto, gdyż obchodzono je w czasach pogańskich. Gdy jednak Cesarstwo Rzymskie przyjęło wiarę chrześcijańską, zapomniano o nim, zaczęto celebrować natomiast katolickie święta, w tym Assunzione di Maria, czyli Wniebowzięcie NMP. Charakter zabawy wymyślonej przez Augusta przywrócił inny wódz Włochów – Benito Mussolini. Zafascynowany cesarskimi korzeniami zadeklarował, że to święto narodowe ma ukształtować tożsamość narodową. W czasach rządów faszystowskich państwo organizowało więc wycieczki dla mniej zamożnej klasy społecznej. Choć rządy Mussoliniego upadły, to Ferragosto na dobre zagościło w kalendarzu mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Współcześnie więc obie tradycje łączą się ze sobą, co powoduje barwne i wyjątkowe obchody.


Obchody we Włoszech

Ferragosto to święto narodowe i główny dzień lata/sezonu turystycznego w Italii. Wszystkie urzędy, banki i instytucje są zamknięte, ale w przeciwieństwie do innych świąt, wiele muzeów i obiektów kulturalnych pozostaje otwartych, jak choćby Koloseum. Włosi w tym dniu wybierają się więc zwiedzać, ale i na plażę, gdzie oblewają się wodą. Tradycją jest lunch/grill lub piknik z rodziną i przyjaciółmi. Ludzie bawią się również w barach i pubach, które są otwarte do późnych godzin nocnych.

W całym kraju odbywają się najróżniejsze festiwale, miasta, szczególnie nadmorskie, wieczorami organizują pokazy sztucznych ogni. W Rzymie Gran Ballo di Ferragosto celebrowane jest występami tanecznymi na żywo, a na każdym placu króluje inny rodzaj tańca. W Sienie z kolei 16 sierpnia ma miejsce historyczny i największym wyścig konny we Włoszech. Ponadto inne eventy to m.in. starożytne wyścigi wioślarskie, rekonstrukcje historyczne, rywalizacje śpiewaków, rycerzy, pokazy dawnych kostiumów, koncerty, zawody sportowe i wiele innych.

Nie wolno zapominać, że 15 sierpnia to przede wszystkim dzień hołdu dla Maryi. W wielu miastach odbywają się procesje z figurami Matki Boskiej oraz specjalne nabożeństwa. Ich różnorodność jest zadziwiająca, procesje przechodzą zarówno głównymi ulicami miast/wiosek, jak i drogą morską z udziałem statków. W każdej dzielnicy znajdują się ołtarze poświęcone Maryi. Również uczestnicy przywdziewają różne stroje, idą na boso, niosą świece itp. Procesjom często towarzyszą pokazy fajerwerków, spektakle uliczne oraz koncerty.

Występowanie Wniebowzięcia NMP we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek15.08.2023Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2023
Czwartek15.08.2024Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2024
Sobota15.08.2026Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2026
Niedziela15.08.2027Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2027
Wtorek15.08.2028Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2028
Środa15.08.2029Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2029
Czwartek15.08.2030Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2030
Piątek15.08.2031Wniebowzięcie NMP we Włoszech 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia