Wszystkich Świętych w Austrii 2024

Do najbliższych obchodów Wszystkich Świętych w Austrii zostało 137 dni, czyli 4 miesiące i 15 dni.

W 2024 roku Wszystkich Świętych w Austrii przypada na 1 listopada (piątek).

1 listopada Kościół celebruje dzień Wszystkich Świętych. W chrześcijaństwie służy on upamiętnieniu świętych i męczenników. Jednak podobnie jak w Polsce, współcześnie w Austrii wspomina się wtedy zmarłych. Z założenia przeznaczony jest do tego Dzień Zaduszny, ale obecnie granica między tymi świętami powoli się zaciera.

Allerheiligen – jak Austriacy obchodzą to święto?

1 listopada to w Austrii dzień wolny od pracy. Mieszkańcy, aby uczcić zmarłych, praktykują podobne zwyczaje do naszych. Wszystkich Świętych to czas, w którym żaden grób nie może pozostać opuszczony. Ponure chwile zadumy i modlitwy za dusze ubarwiają setki kwiatów i kolorowych zniczy. Na cmentarzach odbywają się procesje, podczas których święcone są groby, a wierni modlą się wspólnie.

Austriacy oddają cześć także żołnierzom poległym podczas II wojny światowej. Z tej okazji organizowane są oficjalne uroczystości. Tabliczki pamiątkowe i krzyże ustawiane w pobliżu dróg przypominają każdemu obywatelowi o bohaterach.

Tradycją upamiętniającą tych, którzy zginęli pod wodą, jest topienie wieńca (Kranzversenken). Praktykuje się ją w miasteczku św. Mikołaja. 1 listopada mężczyźni wypływają na środek Dunaju i upuszczają wieniec, aby oddać szacunek topielcom.

1 listopada w miasteczku Freistadt można usłyszeć uroczystą muzykę dochodzącą z wysokości. To zwyczaj zwany Turmblasen. Gra na instrumentach dętych z wieży ma miejsce podczas różnych świąt w Austrii (zwłaszcza w Boże Narodzenie).

Warto wspomnieć o Krapfenschnappen. Praktyka ta wywodzi się z tradycji pogańskiej i nieco przypomina Halloween. Jest dość popularna w Austrii, zwłaszcza we Wschodnim Tyrolu. Grupa ubranych na biało ludzi chodzi od drzwi do drzwi. Ich twarze nakryte są futrzanymi maskami, a głowy – czapkami. Atrybutem wędrowników jest drewniany słup z głową koguta, barana lub kozy. Zwierzę wygląda jak żywe za sprawą sznura przymocowanego do szczęki. Można nim dowolnie poruszać. W odwiedzanych domach wędrowcy dostają pączki oraz pieniądze w zamian za wierszyki, piosenki i błogosławieństwo dla domowników.

Poza pączkami przysmakiem na Wszystkich Świętych jest Allerheiligenzopf (Warkocz Wszystkich Świętych). To plecione ciasto drożdżowe z rodzynkami i makiem. W starożytności warkocz był symbolem żałoby.

Występowanie Wszystkich Świętych w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek01.11.2022Wszystkich Świętych w Austrii 2022
Środa01.11.2023Wszystkich Świętych w Austrii 2023
Sobota01.11.2025Wszystkich Świętych w Austrii 2025
Niedziela01.11.2026Wszystkich Świętych w Austrii 2026
Poniedziałek01.11.2027Wszystkich Świętych w Austrii 2027
Środa01.11.2028Wszystkich Świętych w Austrii 2028
Czwartek01.11.2029Wszystkich Świętych w Austrii 2029
Piątek01.11.2030Wszystkich Świętych w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada