Wszystkich Świętych we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów zostało 100 dni, czyli 3 miesiące i 8 dni.

W 2024 roku Wszystkich Świętych we Włoszech przypada na 1 listopada (piątek).

Włochy to kraj, w którym zdecydowanie dominują katolicy, a religia jest bardzo ważnym elementem życia. To nie przypadek, że na Półwyspie Apenińskim urodziło się wielu ludzi, którzy potem zostawali świętymi. Jak więc obchodzi się Uroczystość Wszystkich Świętych we Włoszech?


Historia święta

Współczesne Wszystkich Świętych ma swoje korzenie jeszcze w dawnych pogańskich zwyczajach, którym ulegali również Rzymianie. Wierzono wtedy, że wraz z nadejściem Nocą Samhaina zmarli wracają na ziemię. W krajach celtyckich rozpalano m. in. wtedy ogromne ogniska czy przebierano się za zmarłych, by ci ich nie rozpoznali. We Włoszech, a dokładniej w Cesarstwie Rzymskim, obchodzono podobne święto.

Uroczystość Wszystkich Świętych ma natomiast na celu upamiętnienie męczenników Kościoła. Dawniej każdy dzień był dedykowany konkretnej osobie, jednak liczba dni w roku okazała się niewystarczająca by uhonorować wszystkich zasłużonych dla Kościoła. Dlatego też w IX wieku papież Bonifacy IV ogłosił dla nich wspólne święto, które przypadało 13 maja. Było to zarazem pierwsze chrześcijańskie święto, jakie odbyło się w najważniejszej pogańskiej świątyni Rzymu - Panteonie. Później datę obchodów zmieniono na 1 listopada, bowiem zakony klasztorne nakłoniły papieża Grzegorza II do wyboru terminu zbiegającego się z Nocą Samhaina. To właśnie w stolicy Włoch 1 listopada w 741 roku zapoczątkowano Uroczystość Wszystkich Świętych.
Papież Grzegorz III ufundował wówczas oratorium w Bazylice św. Piotra na Watykanie i nakazał odprawiać w tym oratorium modlitwy do wszystkich świętych w dniu 1 listopada. Od XV wieku święto obowiązuje w całym Kościele.


Festa di Ognissanti we Włoszech

1 listopada jest świętem państwowym, a więc wszystkie urzędy, instytucje czy szkoły są zamknięte. Dzień Wszystkich Świętych we Włoszech nazywany jest Ognissanti albo Tutti i Santi. W naszym kraju powszechnie utarło się, że wspominany swoich bliskich, stąd cmentarze odwiedzają niemal wszyscy. Stąd może wynikać różnica pomiędzy Polską i Włochami w liczbie osób, które są na cmentarzu. W Italii, choć również pamięta się o krewnych, to jednak nekropolie nie są tak zatłoczone. Owszem Włosi zostawiają kwiaty na grobach, znicze, ale nie na taka skalę. We Włoszech Ognissanti to przede wszystkim poranne nabożeństwo i wspólny rodzinny posiłek. Poza tym w zależności od regionu praktykuje się różne ciekawe tradycje związane z rzekomymi odwiedzinami zmarłych. W nocy zostawia się np. zapaloną świecę, wodę i chleb, czy miejsce przy stole wraz z przygotowanym jedzeniem (zwłaszcza w Piemoncie). Jednym z ciekawszych zwyczajów z pewnością jest ten z Lombardii, gdzie w niektórych domach na zmarłych czeka pościelone łóżko. W Toskanii dzieci przygotowują natomiast specjalne podarki dla zmarłych z kasztanów i jabłek.

Włosi to znani smakosze, ich kuchnia należy w końcu do najpopularniejszych na świecie. We Wszystkich Świętych często jędzą oni jednak specjalnie przygotowane na tę okazje potrawy, m. in. grano cotto (gotowana pszenica z winem, z dodatkiem czekolady i orzechów włoskich), bób, migdały, suszone figi. Wśród słodyczy obowiązkowym przysmakiem jest Ossa dei Morti, czyli ciasteczka z migdałami i orzeszkami - ich nazwa w wolnym tłumaczeniu to kości zmarłych. Spożywa się również dużo czerwonego wina, które często podgrzewa się tak długo, aż powstanie z niego gęsty, słodki likier.

Polacy, którzy przebywają we Włoszech mogą udać się na specjalne polskie msze, np. na rzymskim cmentarzu Prima Porta oraz przy Monte Cassino.

Występowanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek01.11.2022Wszystkich Świętych we Włoszech 2022
Środa01.11.2023Wszystkich Świętych we Włoszech 2023
Sobota01.11.2025Wszystkich Świętych we Włoszech 2025
Niedziela01.11.2026Wszystkich Świętych we Włoszech 2026
Poniedziałek01.11.2027Wszystkich Świętych we Włoszech 2027
Środa01.11.2028Wszystkich Świętych we Włoszech 2028
Czwartek01.11.2029Wszystkich Świętych we Włoszech 2029
Piątek01.11.2030Wszystkich Świętych we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada