Dzień Wszystkich Świętych 2024

Do najbliższych obchodów Dni Wszystkich Świętych zostało 227 dni, czyli 7 miesięcy i 13 dni.

W 2024 roku Dzień Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada (piątek).

Wszystkich Świętych jest ważną uroczystością w wierze rzymskokatolickiej, która obchodzona jest 1 listopada ku czci wszystkich świętych osób. Wierni wspominają nie tylko oficjalnie beatyfikowanych oraz kanonizowanych, ale także wszystkie zmarłe osoby, które osiągnęły zbawienie i przebywają przy Bogu w niebie.

W pierwszych okresach chrześcijaństwa, w Kościele rzymskokatolickim nie wspominano świętych i zmarłych. Najwcześniejszym kultem została objęta Matka Boża, zaś później zaczęto oddawać cześć męczennikom, odwiedzając ich groby w rocznicę ich śmierci. W IV wieku n.e., na Wschodzie zaczęto obchodzić dzień, w którym wspominano wszystkich męczenników oraz wyznawców żyjących w powołaniu w służbie Bogu. Dopiero dzięki papieżowi Bonifacemu IV, który zamienił pogańską świątynię Panteon na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników, obchody Wszystkich Świętych nabrały szczególnego znaczenia. 13 maja 610 roku dokonano uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników. Za czasów papieża Grzegorza IV, cesarz Ludwik rozszerzył obchody Wszystkich Świętych na całe swoje państwo, zaś papież Jan XI upowszechnił to święto w całym kościele.

Obecnie Dzień Wszystkich Świętych ma charakter radosny. W tym Dniu śpiewa się Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych. Na cmentarzach po Nieszporach odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Następnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest Dzień Zaduszny jako dzień wspominania zmarłych, zaś w Polsce zwany jest Zaduszkami. Dla wyznawców wiary rzymskokatolickiej i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. W tym czasie wierni odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami i zapalić znicze.

Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać tylko jeden raz odpust zupełny, ale pod warunkiem, że wierny pobożnie nawiedzi kościół lub kaplicę, odmówi „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, zmówi dowolną modlitwę w intencji Ojca św., wyspowiada się i przyjmie Komunię św. Również przez pierwszy tydzień listopada można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza i po spełnieniu określonych warunków.

Występowanie Dni Wszystkich Świętych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota01.11.2025Dzień Wszystkich Świętych 2025
Niedziela01.11.2026Dzień Wszystkich Świętych 2026
Poniedziałek01.11.2027Dzień Wszystkich Świętych 2027
Środa01.11.2028Dzień Wszystkich Świętych 2028
Czwartek01.11.2029Dzień Wszystkich Świętych 2029
Piątek01.11.2030Dzień Wszystkich Świętych 2030
Sobota01.11.2031Dzień Wszystkich Świętych 2031
Poniedziałek01.11.2032Dzień Wszystkich Świętych 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 listopada