Objawienie Pańskie lub Epifania, bo tak oficjalnie nazywa się święto Trzech Króli, jest jedną z pierwszych uroczystości, które ustanowił Kościół. W Holandii było więc obchodzone już w czasach średniowiecza. Jedną z najpopularniejszych zabaw podczas święta było odgrywanie ról i parodiowanie relacji panujących na dworze królewskim. Innym zwyczajem było udowadnianie swojej sprawności przeskakując nad zapalonymi świeczkami. Doskonale znaną tradycją, choćby z naszego kraju, jest kolędowanie. Przebrani za mędrców Holendrzy odwiedzali domostwa, śpiewając przy tym i wymachując zaczepioną na kiju gwiazdą betlejemską. Domownicy dawali im w zamian poczęstunek lub drobne pieniądze. W średniowiecznej Holandii święto Trzech Króli stanowiło wyrocznię jeśli chodzi o pogodę. Jeśli było zimno, oznaczało to, że mróz nie puści przez najbliższe 13 tygodni. W pierwszy poniedziałek po święcie ludzie odwiedzali swoje rodziny, znajomych, był to także dzień łączenia się w pary zakochanych.
W czasie reformacji, Objawienie Pańskie zniknęło z kościelnego kalendarza, zakazano także kolędowania oraz odgrywania postaci z dworu królewskiego. Choć ten stan rzeczy w końcu się zmienił, to jednak procesje trzech królów i zabawy nigdy nie były już tak huczne jak dawniej.
Trzech Króli w Holandii dziś
W niektórych regionach Niderlandów, np. w Brabancji, Geldrii, Limburgii oraz na obszarach wiejskich nadal praktykuje się dawne zwyczaje, takie jak kolędowanie, śpiewanie, spożywanie tradycyjnych wypieków.
W Maastricht i 's-Hertogenbosch w dniu Objawienia Pańskiego co roku odbywają się barwne procesje przechodzące przez centrum miasta. Maryja i Józef wraz z Dzieciątkiem Jezus, Królowie na wielbłądach i koniach, pasterze z osiołkami i owcami oraz dzieci z lampionami tworzą bajkowy klimat. Na zakończenie pochodu ma miejsce nabożeństwo, podczas którego Królowie ofiarowują prezenty Jezusowi i śpiewają tradycyjne pieśni Objawienia Pańskiego. W 's-Hertogenbosch w 2015 roku wymyślono nowy, świetny zwyczaj. Dzieci mogą przynieść swoje zabawki do katedry, aby dać je mniejszym lub biedniejszym kolegom i koleżankom.
Tradycyjnie wierzy się, że usunięcie drzewka przed Objawieniem Pańskim przynosi nieszczęście. Zazwyczaj katolicy, ale także i protestanci po święcie Trzech Króli rozbierają więc choinki.
Występowanie Święta Trzech Króli w Holandii w innych latach
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony