Objawienie Pańskie lub Epifania, bo tak oficjalnie nazywa się święto Trzech Króli, jest jedną z pierwszych uroczystości, które ustanowił Kościół. W Holandii było więc obchodzone już w czasach średniowiecza. Jedną z najpopularniejszych zabaw podczas święta było odgrywanie ról i parodiowanie relacji panujących na dworze królewskim. Innym zwyczajem było udowadnianie swojej sprawności przeskakując nad zapalonymi świeczkami. Doskonale znaną tradycją, choćby z naszego kraju, jest kolędowanie. Przebrani za mędrców Holendrzy odwiedzali domostwa, śpiewając przy tym i wymachując zaczepioną na kiju gwiazdą betlejemską. Domownicy dawali im w zamian poczęstunek lub drobne pieniądze. W średniowiecznej Holandii święto Trzech Króli stanowiło wyrocznię jeśli chodzi o pogodę. Jeśli było zimno, oznaczało to, że mróz nie puści przez najbliższe 13 tygodni. W pierwszy poniedziałek po święcie ludzie odwiedzali swoje rodziny, znajomych, był to także dzień łączenia się w pary zakochanych.
W czasie reformacji, Objawienie Pańskie zniknęło z kościelnego kalendarza, zakazano także kolędowania oraz odgrywania postaci z dworu królewskiego. Choć ten stan rzeczy w końcu się zmienił, to jednak procesje trzech królów i zabawy nigdy nie były już tak huczne jak dawniej.
Trzech Króli w Holandii dziś
W niektórych regionach Niderlandów, np. w Brabancji, Geldrii, Limburgii oraz na obszarach wiejskich nadal praktykuje się dawne zwyczaje, takie jak kolędowanie, śpiewanie, spożywanie tradycyjnych wypieków.
W Maastricht i 's-Hertogenbosch w dniu Objawienia Pańskiego co roku odbywają się barwne procesje przechodzące przez centrum miasta. Maryja i Józef wraz z Dzieciątkiem Jezus, Królowie na wielbłądach i koniach, pasterze z osiołkami i owcami oraz dzieci z lampionami tworzą bajkowy klimat. Na zakończenie pochodu ma miejsce nabożeństwo, podczas którego Królowie ofiarowują prezenty Jezusowi i śpiewają tradycyjne pieśni Objawienia Pańskiego. W 's-Hertogenbosch w 2015 roku wymyślono nowy, świetny zwyczaj. Dzieci mogą przynieść swoje zabawki do katedry, aby dać je mniejszym lub biedniejszym kolegom i koleżankom.
Tradycyjnie wierzy się, że usunięcie drzewka przed Objawieniem Pańskim przynosi nieszczęście. Zazwyczaj katolicy, ale także i protestanci po święcie Trzech Króli rozbierają więc choinki.
Występowanie Święta Trzech Króli w Holandii w innych latach