Walentynki w Holandii 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek w Holandii zostało 206 dni, czyli 6 miesięcy i 22 dni.

W 2025 roku Walentynki w Holandii przypada na 14 lutego (piątek).

Holendrzy z pewnością nie są uważani za takich romantyków jak Włosi czy Francuzi, ale jak najbardziej obchodzą Walentynki (Valentijnsdag). Co więcej, patrząc na liberalną politykę tego kraju, można zaryzykować stwierdzenie, że święto zakochanych jest tu wyjątkowe.

Wystarczy przespacerować się po Amsterdamie – tam nikogo nie dziwi widok dwóch mężczyzn trzymających się za rękę, stąd dla członków społeczności LGBT Holandia może być najlepszym miejscem na spędzenie Walentynek. Zresztą nie tylko dla nich – Amsterdam nie przypadkowo nazywany jest Wenecją Północy. Można zjeść tam kolację na pływających po kanałach restauracjach albo w zupełnych ciemnościach w restauracji Ctaste, przejechać się powozem przez Vondelpark, pospacerować po klimatycznych uliczkach i mostach. Osoby szukające mocniejszych wrażeń mogą odwiedzić słynną czerwoną dzielnicę czy muzeum seksu.

Holandia na Walentynki ma do zaoferowania dużo więcej, w końcu to nie tylko Amsterdam. Bardzo ciekawym miejscem jest Scheveningen, dzielnica Hagi. Długa piaszczysta plaża, deptak, molo i latarnia to dobra sceneria, by spędzić romantyczny wieczór we dwoje właśnie tam. Emocji może dodać przejażdżka na największym w Europie diabelskim kole koło mola. To bardzo modne i gwarne miejsce, ale i miłośnicy spokojniejszej atmosfery znajdą coś dla siebie – na przykład przejażdżkę łodzią w Giethoorn, To wyjątkowa wioska, gdzie nie ma żadnych samochodów ani dróg, aby się poruszać, trzeba podróżować łodzią. To miejsce zostało zresztą docenione przez producentów gry Monopoly i znalazło się w edycji międzynarodowej, obok takich gigantów jak Amsterdam, Nowy Jork i Londyn.

Inna ciekawa opcja na spędzenie Walentynek w Holandii to wizyta na zamku. Ten kraj posiada wiele wspaniałych, tajemniczych obiektów. Jednym z popularniejszych jest Zamek De Haar w pobliżu Utrechtu. To największa i prawdopodobnie najbardziej luksusowa budowa tego typu – z wieżami, wałami, fosami, bramami i mostami zwodzonymi. Inna ciekawa propozycja to Muiderslot w Muiden, niedaleko Amsterdamu. Ten średniowieczny zamek zbudowano w 1370 roku, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W sezonie zimowym jest otwarty tylko w weekend, więc jeśli Walentynki przypadają w tygodniu, zwiedzanie trzeba przenieść na sobotę lub niedzielę. To zaledwie kilka z wielu opcji – takie miasta jak Utrecht, Rotterdam czy urocze małe wioski również będą świetnym miejscem na spędzenie Walentynek w Holandii. Wiele par 14 lutego świętuje także w restauracjach, kinach czy galeriach handlowych.

A jak Holendrzy celebrują Walentynki? Obywatele tego państwa są dość pragmatycznych narodem, stąd raczej nie rzucają się na jakieś szaleństwa. Przeciętny mieszkaniec kraju tulipanów kupuje swojej ukochanej kwiaty, niekoniecznie róże, częściej są to kompozycje dobrane z różnych gatunków. Ilość zamówień na kwiaty okresie walentynkowym jest największa w roku.

Walentynki w Holandii zyskały na popularności w latach 90. XX wieku, w wyniku wzrostu popularności kultury amerykańskiej. Warto wspomnieć, że wcześniej Holendrzy mieli swój odpowiednik święta zakochanych, znany bardziej jako dzień przyjaźni. Narodowa Organizacja Kwiaciarni nagradzała bukietem kwiatów ludzi, którzy zrobili coś dobrego dla społeczeństwa.

Dziś święto wygląda tak jak w innych krajach, a więc Holendrzy wysyłają tego dnia miliony kart miłosnych, w sklepach przed świętem można kupić najróżniejsze gadżety związane z Valentijnsdag – bieliznę, kubki, koszulki ozdobione serduszkami.

Występowanie Walentynek w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek14.02.2023Walentynki w Holandii 2023
Środa14.02.2024Walentynki w Holandii 2024
Sobota14.02.2026Walentynki w Holandii 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki w Holandii 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki w Holandii 2028
Środa14.02.2029Walentynki w Holandii 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki w Holandii 2030
Piątek14.02.2031Walentynki w Holandii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego