Światowy Dzień Hasła 2022

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Hasła zostało 106 dni, czyli 3 miesiące i 17 dni.

W 2022 roku Światowy Dzień Hasła przypada na 5 maja (czwartek).

1 czwartek maja to święto znienawidzone przez hakerów. Jak można im najlepiej zepsuć humor? Mocnym hasłem. Ten dzień przypomina nam o chronieniu naszych danych i wszelkich kont zróżnicowanymi hasłami, które nie są naszą datą urodzenia.

Jak silne jest Twoje hasło?

Według komputerowców aż 90% z nas ma hasło, które da się złamać w ciągu kilkunastu sekund. ,,1234”, ,,qwerty”, data urodzenia, imię psa – hakerzy tylko czekają na takie okazje. Dlatego czołowe firmy technologiczne, np. Intel i Microsoft zwróciły uwagę na ten problem i postanowiły zwiększyć świadomość ludzi. Zazwyczaj hasła są za krótkie, stworzone tylko z liter i wszędzie takie same. Największy grzech to powtarzanie tego samego kodu w bankowości internetowej, mediach społecznościowych, kontach na forach – jednym słowem wszędzie.

Nie tylko prywatni użytkownicy padają atakom hakerów. Wielki problem z wyciekiem danych miała firma Sony, Yahoo czy Uber. Ich błędy poskutkowały wyciekiem danych milionów użytkowników. Podobny problem miała kampania Hillary Clinton. Przed wyborami wyciekły maile jej pracowników, zawierające wiele kompromitujących danych.

Idealne hasło powinno składać się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Przyznaj się – w Twoim haśle duża litera jest na początku, cyfry to 1 albo dany rok, a znak specjalny to wykrzyknik? Niestety nie jest to zbyt oryginalne.

W Światowy Dzień Hasła zastanów się, czy nie ułatwiasz życia hakerom

Poświęć chwilę i sprawdź swoje hasła. Jeżeli jedno powtarza się na kilku stronach, pozmieniaj je. Dodaj cyfry w środku, znak procentów na początku, albo 2 duże litery na końcu. Jeżeli od kilku lat nie zmieniałeś hasła, czas to naprawić. Najlepiej będzie, jeżeli nie zapiszesz hasła w pamięci komputera, ale zrobisz to np. w notesie. Nie tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo, ale też poćwiczysz pamięć.