Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Ubezpieczenia Samochodu zostało 221 dni, czyli 7 miesięcy i 7 dni.

W 2025 roku Dzień Ubezpieczenia Samochodu przypada na 1 lutego (sobota).

1 lutego przypada Dzień Ubezpieczenia Samochodu (Car Insurance Day). Bez obaw, nie oznacza to, że musimy wykupić kolejną polisę dla swojego auta. To nietypowe święto ma inny cel - uświadamiać kierowców o tym obowiązku i pomagać w doborze najlepszego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC

Tak jak już zostało napisane, ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Niektórzy na to złorzeczą, ponieważ muszą przeznaczyć na polisę sporą kwotę, za którą można przykładowo zatankować do pełna zbiornik paliwa i zostałoby jeszcze na obiad w dobrej restauracji. Dzięki niej mogą jednak jeździć bez obaw, że w ramach kolizji poniosą naprawdę duże straty. Przykładowo, przez nieuwagę sprowokowaliśmy stłuczkę, a poszkodowane przez nas auto to Mercedes, który dopiero co opuścił luksusowy salon. Lepiej nie myśleć, ile kosztowałaby jego naprawa, mogłoby się nawet okazać, że więcej, niż wart jest nasz samochód.

To ubezpieczenie nazywa się ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, czyli potocznie OC. Daje ono ochronę ubezpieczeniową w przypadku konieczności naprawienia szkody innemu kierowcy, wyrządzonej w następstwie czynu niedozwolonego w ruchu ulicznym. Zakład ubezpieczeń w przypadku spowodowanej przez nas kolizji przejmuje na siebie ekonomiczne jej skutki.

Inne ubezpieczenia

Oprócz ubezpieczenia OC, kierowca może skorzystać z dobrowolnych opcji zabezpieczenia swojego pojazdu. Autocasco (w skrócie AC) obejmuje ubezpieczenie auta wraz z jego wyposażeniem od zdarzeń losowych, takich jak kradzież, uszkodzenia spowodowane działaniem natury czy aktem wandalizmu. W przypadku autocasco cena zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, jaki wybraliśmy oraz od samego pojazdu (wartość, wiek, itp.)

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów pojazdów mechanicznych. W tym przypadku ochrona obejmuje życie lub zdrowie, świadczenie otrzymujemy w wyniku doznania nieszczęśliwego wypadku powodującego skutki, które określone zostały w warunkach ubezpieczenia.

Assistance komunikacyjny zapewnienia ochronę kierowcy i pasażerom w zakresie pomocy technicznej i medycznej. Jest to pomoc udzielana zarówno w razie kolizji lub awarii pojazdu, ale i w takich sytuacjach jak holowanie, brak paliwa, zakwaterowaniu w hotelu czy wynajmie pojazdu zastępczego. Podstawowy pakiet assistance towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują darmowo jako dodatek do polis OC oraz AC.

Dzień Ubezpieczenia Samochodu

Dzień Ubezpieczenia Samochodu ma na celu uświadamianie kierowców na temat zagadnień z nim związanych. Co należałoby zrobić 1 lutego? Pierwszą rzeczą powinno być odszukanie swojej polisy i sprawdzenie czy jest aktualna. Zwłaszcza, że za brak ubezpieczenia OC grożą naprawdę wysokie kary finansowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe na szczęście zazwyczaj z wyprzedzeniem wysyłają oferty na przedłużenie umowy, ale nie zaszkodzi zapoznać się z warunkami naszego OC czy AC. Być może uda się znaleźć lepszą ofertę? Wiele osób kieruje się w pierwszej kolejności ceną za polisę, ale nie zawsze będzie to najlepszy wybór. Dlatego w Dzień Ubezpieczenia Samochodu warto rozejrzeć się przede wszystkim za dobrą ofertą, nawet jeśli zapłacimy trochę więcej. W ostatecznym rozrachunku i tak wyjdziemy na tym korzystniej, na pewno będziemy mogli być spokojniejsi za kierownicą.

Występowanie Dnia Ubezpieczenia Samochodu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa01.02.2023Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2023
Czwartek01.02.2024Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2024
Niedziela01.02.2026Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2026
Poniedziałek01.02.2027Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2027
Wtorek01.02.2028Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2028
Czwartek01.02.2029Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2029
Piątek01.02.2030Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2030
Sobota01.02.2031Dzień Ubezpieczenia Samochodu 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 lutego