Pierwszy Dzień Zimy 2020

Do najbliższych obchodów Pierwszego Dnia Astronomicznej Zimy zostało 128 dni, czyli 4 miesiące i 6 dni.

W 2020 roku Pierwszy Dzień Zimy przypada na 21 grudnia (poniedziałek).

Dla wielu osób początek zimy to prawdziwe wybawienie od jesiennej, depresyjnej aury. W końcu bowiem dzień będzie się wydłużał, a to dobra nowina przed zbliżającymi się świętami. Sezon na wychodzenie do pracy gdy jeszcze jest ciemno i wracanie gdy już jest ciemno można wtedy powoli uznać za zamknięty.


Kiedy przypada pierwszy dzień zimy?

Rozróżniamy dwa pojęcia – pierwszy dzień zimy kalendarzowej oraz pierwszy dzień zimy astronomicznej. W tym pierwszym przypadku sprawa jest prosta – zawsze to ten sam dzień, dokładnie 22 grudnia. Jeśli chodzi o kwestię astronomiczną, jest to ruchoma data związana z przesileniem zimowym. Słońce góruje wtedy w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Jest to najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej, na drugiej półkuli jest natomiast najdłuższy. Z powodu stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia.

Pierwszego dnia zimy nie można więc określić jedną stałą datą, poza wyjątkami, które zależą m. in. od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym. Co kilka lat daty się pokrywają, ale przeważnie pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada dzień później.Pierwszy dzień zimy u naszych przodków

Na półkuli północnej, na której znajduje się Polska, od czasów starożytnych celebrowano różne rytuały, związane z przesileniem zimowym i odradzaniem się Słońca. Słowianie ucztowali podczas Święta Godowego, znanym też jako Szczodre Gody, Szczodruszka. Dla naszych przodków było to symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością, a więc czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a nocy ubywać. Najważniejszym bogiem, któremu oddawano hołd podczas Szczodrych Godów był Weles, opiekun magii, wiedzy, bogactwa, bydła i dzikich zwierząt. Wśród zwyczajów tego radosnego dla Słowian były m. in.: łamanie i dzielenie się chlebem, wróżby dotyczące przyszłorocznej pogody i zbiorów, kolędowanie,. Najmłodsi w Szczodry mogli liczyć na drobne upominki oraz orzechy, jabłka i specjalne placki zwane szczodrakami w kształcie zwierząt lub lalek. W tym okresie roku Słowianie oddawali także cześć duszom zmarłych przodków. By mogły się one ogrzać palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty. O tych rytuałach związanych z pierwszym dniem zimy pamięta się do dziś, formalne zarejestrowane związki wyznaniowe dbają, by Szczodre Gody były nadal kultywowane.

W starożytnym Rzymie także obchodzono święto związane z przesileniem zimowym. Saturnalia były świętem pojednania i równości. Z okazji celebry zawieszano prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej, a niewolnicy mogli świętować na równi z wolnymi. Ojcowie rodzin nagradzani byli woskowymi świecami i glinianymi figurkami. W Persji w pierwszy dzień zimy obchodzono narodziny Mitry (bóstwa Słońca), natomiast u ludów germańskich – Jul.

Występowanie Pierwszego Dnia Astronomicznej Zimy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek21.12.2018Pierwszy Dzień Zimy 2018
Niedziela22.12.2019Pierwszy Dzień Zimy 2019
Wtorek21.12.2021Pierwszy Dzień Zimy 2021
Środa21.12.2022Pierwszy Dzień Zimy 2022
Piątek22.12.2023Pierwszy Dzień Zimy 2023
Sobota21.12.2024Pierwszy Dzień Zimy 2024
Niedziela21.12.2025Pierwszy Dzień Zimy 2025
Poniedziałek21.12.2026Pierwszy Dzień Zimy 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 grudnia