Dzień Durina 2024

Do najbliższych obchodów zostały 162 dni, czyli 5 miesięcy i 9 dni.

W 2024 roku Dzień Durina przypada na 1 grudnia (niedziela).

Dzień Durina to kransoludzki Nowy Rok - fikcyjne święto ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Nowy Rok krasnoludów przypada na ostatni jesienny nów. Ponadto, kiedy słońce i księżyc pojawiają się razem na niebie w tym dniu (kiedy księżyc ma mniej niż pełny dzień), nazywa się to Dniem Durina.

Podczas gdy dziś tybetański, chiński i ogromna większość żydowskich kalendarzy księżycowo-słonecznych ściśle opiera się na obliczeniach w celu określenia początku swoich miesięcy, kalendarze islamskie i karaimsko-żydowskie opierają się na rzeczywistej obserwacji nowiu w celu określenia początku miesiąc (a więc początek ważnych świąt i festiwali). Ponieważ Księżyca w nowiu technicznie nie można zobaczyć, w rzeczywistości jest to bardzo młody (i smukły i ciemny) woskujący sierp księżyca, który jest obserwowany.

Chociaż można precyzyjnie obliczyć rzeczywisty czas nowiu, najwcześniejsze możliwe dostrzeżenie przybywającego sierpa księżyca jest trudniejsze do przewidzenia, ponieważ zależy od wielu czynników, w tym położenia księżyca względem Słońca (samo zależne od szereg czynników, w tym porę roku i odległość Księżyca od Ziemi) oraz doświadczenie obserwatora, ostrość wzroku i położenie. W ciągu ostatniego stulecia napisano wiele artykułów dotyczących najwcześniejszej widzialności sierpa księżyca, wiele opartych na obserwacjach historycznych i bieżących. Obecny rekord najmłodszego sierpowatego księżyca widzianego nieuzbrojonym okiem wynosi 15,4 godziny według J. Schmidta i 15,5 godziny według SJ O'Meara (Schaefer 1988). (...)

Co ciekawe, 13/14 grudnia to Nowy Rok krasnoludów na 2012 rok i światowa data premiery filmu Hobbit! Technicznie rzecz biorąc, jest to również Dzień Durina przynajmniej dla części świata

Oryginalny materiał napisany przez Kristine Larsen, Central Connecticut State University.

Daty na poszczególne lata zostały ustalone wg. interpretacji własnej. Zakładam, że początek zimy to Pierwszy Dzień Astronomicznej Zimy. Zatem Dzień Durna wypada w dniu nowiu lub dniu następnym, zależnie od godziny nowiu, tak aby można było na niebie zauważyć cieniutki sierp Księżyca.

Wg "Śródziemie Wiki" J.R.R. Tolkien w książce The History of the Hobbits podaje, że dzień ten nastawał 19 października. Jednak przed publikacją tej książki badacze stworzyli kilka innych wersji. Data Dnia Durna nie jest jednoznaczna i fani twórczości Tolkiena celebrują ten dzień na wiele sposobów.