Dzień Jasnowidza 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Jasnowidza zostały 252 dni, czyli 8 miesięcy i 9 dni.

W 2025 roku Dzień Jasnowidza przypada na 22 sierpnia (piątek).

Przepowiadanie przyszłości to temat, który jest z ludźmi od wieków, i mimo upływu lat, nadal wzbudzający dużo emocji. Najczęściej z powodu jego nieznajomości – dlatego z okazji Dnia Jasnowidza zebraliśmy najważniejsze informacje odnośnie tego intersującego zagadnienia oraz jego najpopularniejszych przedstawicieli jak Stefan Ossowiecki, Nostradamus czy Krzysztof Jackowski.

Dzień Jasnowidza


Przepowiadanie przyszłości to zjawisko, które fascynowało ludzi od zarania dziejów. W różnych wierzeniach, księgach czy przypowieściach pełno jest legend o wróżbitach, prorokach, jasnowidzach czy wyroczniach. Dawniej przypisywano to zdolnościom nadprzyrodzonym czy magii, dziś nauka stara się znaleźć racjonalne przyczyny umiejętności prorokowania. Jak na razie jednak nie do końca skutecznie, choć trop może stanowić informacja, że przeciętny człowiek wykorzystuje zaledwie 10% możliwości swojego umysłu. To łączy się także teorią kwantową - ludzie zajmujący się fizyką kwantową dostarczają ciekawych informacji na temat wszelkich zjawisk, których dotychczas nauka nie była w stanie racjonalnie wytłumaczyć, takich właśnie jak bilokacja (przebywanie jednocześnie w dwóch miejscach) czy jasnowidzenie. To co prawda temat na książkę, ale w skrócie chodzi o to, że świat fizyczny, duchowy i astralny przenikają się wzajemnie, tworząc najróżniejsze możliwości dla ludzkiego organizmu i umysłu.

Dzień Jasnowidza (Clairvoyant's Day) przypada 22 sierpnia, na cześć urodzin Stefana Ossowieckiego, człowieka, który swoimi zdolnościami zadziwiał wszystkich. Jego postać jest tak niewymiarowa, że nawet data urodzenia wzbudza emocje, bowiem część źródeł wskazuje, że jest to 26 sierpnia. My przychylamy się jednak do pierwszej wersji, która pojawia się najczęściej.

Czym jest jasnowidzenie?


Słowo „jasnowidzenie” pochodzi z języka francuskiego, od wyrazów „clair” i „voyance”, czyli „czysty, jasny” i „widzenie”. Pojęcie to oznacza natomiast zdolność dzięki której można postrzegać osoby, zjawiska i przedmioty w czasie i przestrzeni. Co ważne, bez udziału percepcji zmysłowej, czyli nie wykorzystując do tego wzroku, słuchu czy dotyku. Choć jasnowidzenie kojarzy się głównie z przepowiadaniem przyszłości, co nazywane jest naukowo prekognicją, to istnieje również retrokognicja – tak określa się umiejętność dostrzeżenia zdarzeń z przeszłości. Istnieje jeszcze kilka zdolności klasyfikowanych jako jasnowidzenie, np. eksterioryzacja polegająca na przenoszeniu się w odległe miejsce, auroskopia umożliwiającą poznanie stanu zdrowia czy nastroju danej osoby, a nawet daty jej śmierci. Ciekawym zjawiskiem jest też bilokacja, polegająca na przebywaniu jednocześnie w dwóch miejscach.

Jak traktować przepowiednie jasnowidzów? To temat, który wciąż wywołuje szereg dyskusji. Jedni w nie wierzą, traktują z powagą, ale jest też spora grupa osób, której nie sposób przekonać. Maja oni często racjonalne powody, choćby takie, że wiele przepowiedni się nie spełniło, lub były zbyt ogólne. Powiedzenie, że gdzieś wybuchnie wojna albo zdarzy się katastrofa może okazać się trafne, gdyż takie rzeczy co jakiś czas zdarzają się na świecie. Tyle tylko, że często te przepowiednie są niedokładne, a czasami wręcz naciągane do aktualnej sytuacji. Celują w tym zwłaszcza media, które lubią straszyć ludzi apokalipsą i katastrofami – to się zawsze dobrze klika. Dużo też zależy od właściwej interpretacji słów jasnowidza, gdyż rzadko kiedy podają oni informacje na tacy. To już jednak kwestia wiary i podejścia, indywidulanie każdego z nas. Poniżej przedstawiamy więc sylwetkę najpopularniejszych jasnowidzów, którzy niejednokrotnie udowodnili, że przepowiadanie przyszłości czy bilokacja to nie wymysł fantastów.

Słynni jasnowidze



Stefan Ossowiecki
Stefan Ossowiecki urodził się 22 sierpnia 1877 roku w Moskwie, wychowywał się w zamożnej i „naukowej” rodzinie. Jego ojciec, polski szlachcic, inżynier i wynalazca, był właścicielem dużych zakładów chemicznych oraz asystentem samego Mendelejewa. W 1917 roku Stefan cudem uniknął śmierci, bowiem został uwięziony przez bolszewików i skazany na śmierć. Wyrok po kilku miesiącach unieważniono, dzięki wstawiennictwu kolegi z dzieciństwa, który był wysokiej rangi urzędnikiem. Pozbawiono go jednak majątku i musiał wrócić do Warszawy, gdzie pozostał do śmierci.

Ta krótka biografia pokazuje, że Ossowiecki był niebanalną postacią, ale najciekawsze związane jest z jego działalnością jasnowidza. Stefan Ossowiecki uważany jest bowiem za jednego z najwybitniejszych przedstawiciele tej profesji, o czym świadczą choćby sesję z Piłsudskim czy Paderewskim. Ossowiecki miał wielostronne zdolności, już w wieku 14 lat telepatyczne odbierał myśli. Potrafił odczytywać bez użycia wzroku zawartość zapieczętowanych listów, skrzyni, „czytać” teksty na odległość. Do najbardziej nieprawdopodobnych wydarzeń doszło w 1922 roku, kiedy polski jasnowidz poddał się bilokacji - przeniósł się ze swojego mieszkania w Warszawie do Wiednia. Wziął tam udział w zjedzie naukowym, a jego obecność potwierdziło wiele osób. Jednocześnie stracił niemal tętno i puls, co stwierdził obecny w mieszkaniu lekarz.

Talent Ossowieckiego wykorzystywano również w poważnych celach, takich jak odnajdowanie przestępców czy zaginionych ludzi. W tym pierwszym przypadku jasnowidz zdemaskował psychopatę z fabryki Wedla, który do czekolady dodawał gwoździe i kawałki drewna. Kiedy wybuchła druga wojna światowa, Ossowiecki został w Warszawie, gdzie z racji okoliczności co chwila przychodził ktoś z prośbą o odnalezienie zaginionych bliskich. Nie pobierał za to żadnych opłat, a o jego dobroduszności, poświęceniu i odwadze świadczy też fakt, że przewidział zrównanie z ziemią stolicy przez Niemców. Mimo to został do końca w okupowanej Warszawie, zginął w 1944 roku, w masowej egzekucji wykonanej przez Gestapo.

Krzysztof Jackowski
Krzysztof Jackowski to obecnie najsłynniejszy polski jasnowidz, który od lat wykorzystuje swoje zdolności. Mimo sporego doświadczenia, jest przykładem nowoczesnego podejścia do starej jak świat profesji. Ma działalność zarejestrowaną jako „usługi paranormalne”, prowadzi kursy jasnowidzenia oraz popularny kanał na Youtube. Jego relacje na żywo mają nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów. Jest stałym gościem w mediach, które przy każdym większym wydarzeniu pytają go o wizje, np. o wojnę na Ukrainie czy pandemię koronawirusa. Ostrzegł słynnego gangstera Pershniga przed zamachem na jego życie, dzięki czemu ten uszedł z życiem.

To potwierdza, że jest coś w zdolnościach jasnowidza z Człuchowa. Jackowski twierdzi też, że pomógł w odnalezieniu różnych rzeczy i osób tysiącom ludzi, a także wskazał ponad 700 ciał osób zaginionych. Z tym drugim osiągnięciem nie zgadza się jednak polska policja, przynajmniej oficjalnie, co przez lata wzbudzało kontrowersje. Z pewnością inne zdanie na temat Jackowskiego ma Fundacja Nautilus i jej prezes Robert Bernatowicz, którzy uważają, że jest on kolejnym wcieleniem Ossowieckiego.

Nostradamus
Michel de Nostredame, czyli słynny Nostradamus, przez wielu uważany jest za proroka wszechczasów, choć jak w przypadku tak budzącego emocje tematu jak jasnowidzenie, są też i tacy, którzy uważają go za szarlatana.

Nostradamus urodził się we Francji, był z pochodzenia Żydem. Jego ojciec był notariuszem, handlował też zbożem. Już od dziecka wyróżniał się inteligencją, o czym świadczy m. in. znajomość kilku języków obcych oraz matematyki wyższej. Studiował filozofię i medycynę, a krótko po odebraniu dyplomu mógł sprawdzić w praktyce nabytą wiedzę. Francję nawiedziła epidemia dżumy, a Nostradamus inaczej niż jego profesorowie, został w kraju i pomagał ludziom w walce z zarazą. Dzięki stosowaniu się do jego zaleceń medycznych a także postawieniu na zwiększenie higieny osobistej, udało się zastopować dżumę. Dzięki temu zyskał sławę, założył własną praktykę lekarską. Niestety, nie był w stanie pomóc swojej żonie i dwójce dzieci, którzy zginęli podczas wielkiej zarazy w 1534 roku.

Nostradamus osiadł na stałe w Salon-de-Provence gdzie ponownie się ożenił i doczekał gromadki dzieci. Na strychu swojego domu zbudował centrum obserwacyjne, które służyło mu do obserwacji gwiazd i przepowiadania przyszłości. Swoje proroctwa spisywał w formie rymowanych czterowierszy grupowanych po sto centurii, adresowanych do syna Cezara. Sławę jako prorokowi przyniosła mu śmierć króla Francji Henryka II Walezjusza, którą Nostradamus przewidział w swoich dziełach. Dzięki temu jego czterowiersze są przedmiotem interpretacji po dziś dzień. Zwolennicy jego talentu przypisują mu przepowiedzenie objęcia przez Hitlera władzy w Niemczech, zabójstwa Kennedy'ego, zamachu z 11 września na WTC, epidemii COVID-19 i wielu innych historii. Wszystko to jednak opiera się na interpretacji jego dzieł, które były mocno zagadkowe i skomplikowane, a do tego niedatowane, Stąd zdania co do prawdziwości tych proroctw są podzielone, podobnie jak w przypadku całego zjawiska jakim jest przepowiadanie przyszłości.

Czesław Klimuszko
Czesław Klimuszko znany był przede wszystkim jako skuteczny zielarz, ale posiadał także zdolności jasnowidzenia. W 1926 roku złożył śluby wieczyste, a w 1934 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszych wizji doświadczył w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy to przepowiedział porażkę kampanii wrześniowej. Po wojnie przebywał w różnych wspólnotach duchowych w kraju, często ukrywając się, ze względu na zainteresowanie komunistycznych władz. W latach 60. przewidział śmierć papieża Jana Pawła I, co wprawiło go w smutny nastrój. Wkrótce jednak humor mu się poprawił, bowiem dowiedział się podczas wizji, że jego następcą zostanie Karol Wojtyła.

Jeśli chodzi o ziołolecznictwo, to Klimuszko określił oddziaływanie drzew na ludzi, typując zarówno te korzystne, jak i negatywnie działające. Był autorem ponad 150 recept ziołowych na różne dolegliwości, uleczył także wielu ludzi dzięki swojej wiedzy.

Baba Wanga
Wangelija Pandewa Dimitrowa, lepiej znana jako Baba Wanga, była bułgarską mistyczką, jasnowidzką i znachorką. Kobieta nazywana bałkańskim Nostradamusem urodziła się 31 stycznia 1911 w Strumicy, zmarła 11 sierpnia 1996 roku. W przeciwieństwie do Ossowieckiego, jej dzieciństwo naznaczone było cierpieniem. W wieku 4 lat umarła jej matka, a gdy jej ojciec został wezwany do armii, trafiła pod opiekę sąsiada. W 1923 roku straciła wzrok, ponieważ rodziny nie stać było na operację oczu po tragicznym wypadku.

W 1941 roku ujawniła swoje umiejętności jasnowidzenia i zaczęła pomagać ludziom, m. in. diagnozowała ich choroby i odsyłała do konkretnych lekarzy, znajdowała zaginionych czy rozwiązywała sprawy kryminalne. Tak poznała męża, któremu wskazała morderców jego braci. Jej dom odwiedzali członkowie kierownictwa Bułgarskiej Partii Komunistycznej, być może także prominentni działacze z ZSRR. Co ciekawe, Wanga w pewnym momencie otrzymywała wynagrodzenie za swoją działalność, choć większość pieniędzy od „petentów” i tak trafiało do władz.

Babie Wandze przypisuje się takie przepowiednie, jak śmierć Stalina, rozpad ZSRR czy zamach na WTC w 2011 roku. Wiele z nich budzi jednak wątpliwości, bowiem Wanga mówiła dość niezrozumiałym i ogólnikowym językiem. Jest bardzo popularna zwłaszcza w Rosji, której wietrzy świetlaną przyszłość w nadchodzących latach.

Dzień Jasnowidza warto potraktować jako okazję do poszerzenia swoich horyzontów. Zapoznanie się z życiorysami najpopularniejszych przedstawicieli tej profesji, zweryfikowanie poszczególnych przepowiedni, zagłębienie się w tajemnice ludzkiego umysłu może wpłynąć na nasz sposób postrzegania świata. Jedni wierzą w jasnowidzenie, inni mają wątpliwości, ale jak to w życiu bywa, prawda często leży pośrodku.