Dzień Tira 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Tira zostało 97 dni, czyli 3 miesiące i 5 dni.

W 2024 roku Dzień Tira przypada na 27 sierpnia (wtorek).

Dzień Tira obchodzony jest 27 sierpnia. Tir to potoczne określenie samochodu ciężarowego, zaś nazwa pochodzi od międzynarodowej konwencji celnej TIR (Transport International Routier), która upraszczała procedury związane z przewozem nieoclonych towarów przez kraje tranzytowe. Pojazdy, które korzystają z konwencji, oznakowane są niebieską tabliczką z białymi literami TIR.

Samochody ciężarowe należą do kategorii N, która dzieli się na pozostałe 3 podkategorie. Do kategorii N1 należą pojazdy o masie maksymalnie nieprzekraczającej 3,5 tony. W kategorii N2 znajdują się samochody ciężarowe o masie przekraczającej 3,5 tony, ale maksymalnie wynoszącej 12 ton. Kategoria N3 obejmuje pojazdy o masie przekraczającej 12 ton. Odpowiednia kategoria określana jest w procesie homologacji lub dopuszczenia jednostkowego. Tylko osoba, która posiada prawo jazdy kategorii C może kierować tirem, zaś kategoria C1 wystarczy w przypadku lekkich samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 7,5 tony. W przypadku kierowania zespołem pojazdów wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii E. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pojazd o masie całkowitej powyżej 11700 kg należy do samochodów ciężarowych. W tych państwach, prawa jazdy zwane Commercial Driver License umożliwiają kierowanie tego typu pojazdami.

Samochody ciężarowe można podzielić na ciągniki siodłowe, ciężarowe skrzyniowe, z nadwoziem rodzaju furgon, ciężarowe do zabudowy oraz ciężarowe specjalne. Do pojazdów ciężarowych również należą olbrzymie samochody ciężarowe, których masa przekracza kilkaset ton ładowności. Wśród takich gigantów znajduje się Terex Titan. Samochód ma 20 metrów długości, prawie 8 metrów szerokości i 360 ton ładowności. Pojazd został wyposażony w silnik o mocy 3300 KM. Kolejnym gigantem jest auto wyprodukowane przez białoruskie przedsiębiorstwo BieŁAZ, które od ponad 65 lat produkuje samochody ciężarowe. Wspomniany model 75710 ma ponad 20 metrów długości, 8 metrów wysokości i około 9 metrów szerokości. Maksymalna ładowność wynosi 450 ton, zaś całkowita moc dwóch silników to około 4600 KM.