Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Mleka Roślinnego zostało 258 dni, czyli 8 miesięcy i 14 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Mleka Roślinnego przypada na 22 sierpnia (czwartek).

W ostatnich czasach zwolennicy wegańskiego jedzenia i przyjaciele zwierząt znajdują coraz więcej skutecznych argumentów, by stosować ekologiczne produkty. Jednym z przykładów jest Światowy Dzień Mleka Roślinnego – wydarzenie obchodzone 22 sierpnia. Kto jest jego pomysłodawcą? Jak wyglądają obchody? No i najważniejsze, dlaczego warto pić mleko roślinne zamiast krowiego? O tym w tekście.


Pomysłodawcy święta

Światowy Dzień Mleka Roślinnego zapoczątkowany został przez ProVeg International, czyli organizację działającą na całym świecie na rzecz świadomości żywieniowej oraz platformę Plant Based News. Dzięki niej wiele osób dowiaduje się ciekawych i przydatnych rzeczy na temat praw zwierząt, etycznego konsumpcjonizmu i stylu życia opartego na roślinach. Światowy Dzień Mleka Roślinnego ma oczywiście promować takie właśnie postępowanie, a 22 sierpnia tematem przewodnim jest mleko roślinne. To zagadnienie skierowane do szerokiego grona odbiorców, bowiem mleko jest przecież jednym z najpopularniejszych napojów świata, spożywanych przez każdą grupę wiekową. World Plant Milk Day, czyli Światowy Dzień Mleka Roślinnego obchodzony jest m. in. w Polsce, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.


Obchody Światowego Dnia Mleka Roślinnego

Pierwsze eventy związane z Światowym Dniem Mleka Roślinnego zorganizowane zostały w 2017 roku. Są to m. in. imprezy w wegańskich lokalach gastronomicznych, gdzie można zjeść specjalne potrawy z mlekiem roślinnym, czy uzyskać rabaty na kawę, desery czy koktajle. W lokalach czy galeriach handlowych można porozmawiać też z ekspertami i dietetykami ProVeg, którzy wszystkim osobom zainteresowanym przejściem na dietę bezmleczną udzielą praktycznych rad i wskazówek.

W większych miastach widoczne są również efekty kampanii społecznej prowadzonej przez ProVeg Polska – np. plakaty na wiatach przystankowych zachęcające do zamiany mleka krowiego na alternatywy roślinne. Sporo dzieje się w Internecie, od dedykowanej strony poświęconej Światowemu Dnia Mleka Roślinnego (można wziąć tam udział w ciekawych wyzwaniach, np. tydzień bez mleka) po media społecznościowe. Wiele osób dzieli się przepisami na desery z mlekiem roślinnym czy udostępnia zdjęcia różnych przysmaków. W święto angażuje się zresztą wielu znanych kucharzy czy blogerów promujących kuchnię wegańską.


Zalety mleka roślinnego

Koniecznie trzeba wyjaśnić, dlaczego warto pić mleko roślinne, nie tylko 22 sierpnia. Pierwszy i nie do pokonania argument, to zapobieganie w ten sposób różnym chorobom jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy nawet nowotwory. Weganie w swoim postępowaniu w dużym mierze kierują się dobrem zwierząt. Te niestety nierzadko są trzymane w fatalnych warunkach, ciasnych kojcach, regularnie przechodzą ciąże i ciągły udój. Poza tym np. krowy oddziela się od cieląt, co powinno być niedopuszczalne. Ważnym argumentem przemawiającym za mlekiem roślinnym jest korzyść dla środowiska, ponieważ produkcja nabiału przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych (m. in. metan, podtlenek azotu , dwutlenek węgla) co negatywnie wpływa na zmiany klimatu.

Najpopularniejsze rodzaje mleka roślinnego

Warto pokrótce przedstawić najlepsze alternatywy dla miłośników mleka.

Mleko sojowe ma wielowiekowe tradycje, bowiem technikę jego produkcji już w 164 r. n.e., opracował Chińczyk Liu An. Odkrył on także, że napój sojowy poddaje się koagulacji i tym samym wynalazł twarożek sojowy (tofu). Dziś ten przysmak cieszy się popularnością na całym świecie, stanowi świetny dodatek do kawy lub herbaty. Zawiera pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i takie witaminy z grupy B i składniki mineralne jak fosfor, potas, magnez, żelazo czy wapń.

Mleko kokosowe jest bardzo cenione w kuchniach krajów azjatyckich, przekonali się do niego również mieszkańcy innych kontynentów. Jest źródłem kwasów tłuszczowych, białka, węglowodanów, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Mleko kokosowe ma intensywny kokosowy aromat oraz głęboki smak, można je wykorzystać na wiele sposobów – zarówno jako napój, jak i składnik koktajlu, sosu czy drinka. Dzięki kremowej konsystencji jest dobrym zamiennikiem śmietany do zabielania zup.

Mleko ryżowe, czyli napój na bazie zboża, przeważnie robiony z brązowego ryżu. W porównaniu z mlekiem krowim nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, oraz wcale cholesterolu oraz laktozy. Mleko ryżowe wzbogacone jest w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B i żelazem. Można je kupić na przykład w aromatach waniliowym i czekoladowym, jak i w niearomatyzowanej formie, są używane w najróżniejszych przepisach.

Mleko migdałowe tworzone jest z pasty migdałowej, było znane już w średniowieczu w od Półwyspu Iberyjskiego aż do Azji Wschodniej, w świecie chrześcijańskim jak i islamskim. Często pojawiało się w dawnych przepisach jako potrawa wielkopostna. Posiada dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i witamin z grupy B i PP, białek, magnezu, potasu czy żelaza. Mleko migdałowe pozytywnie wpływa na pracę układu odpornościowego oraz obniża poziom ogólnego cholesterolu.

W Dniu Mleka Roślinnego wypada zastanowić się nad nim jako realną alternatywą do mleka krowiego. Zwłaszcza, że produkty są łatwo dostępne, można je kupić praktycznie w każdym większym markecie. Do tego występują w różnych wariantach i odmianach, warto więc dać szansę nowym smakom. Skorzysta na tym zarówno nasz organizm, jak i całe środowisko.

Występowanie Światowego Dnia Mleka Roślinnego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek22.08.2022Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2022
Wtorek22.08.2023Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2023
Piątek22.08.2025Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2025
Sobota22.08.2026Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2026
Niedziela22.08.2027Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2027
Wtorek22.08.2028Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2028
Środa22.08.2029Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2029
Czwartek22.08.2030Światowy Dzień Mleka Roślinnego 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 sierpnia