Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie zostało 88 dni, czyli 2 miesiące i 27 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie przypada na 22 sierpnia (czwartek).

Z powodu wzrostu przemocy wobec wspólnot religijnych Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję ogłaszającą 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Rezolucja nadchodzi w okresie rosnącej nietolerancji i przestępstw z nienawiści.

Według polskiego ministra spraw zagranicznych, który przedstawił projekt, również w imieniu Brazylii, Kanady, Egiptu, Iraku, Jordanii, Nigerii, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych, Międzynarodowy Dzień uhonoruje zapomniane ofiary i osoby, które przeżyły, jak te z zamachów na meczety w Nowej Zelandii i chrześcijanie na Sri Lance w niedzielę wielkanocną.

Wszyscy delegaci pamiętali najbardziej tragiczne wydarzenia: utratę milionów ludzi w walce Syrii z Frontem Al-Nusra, Państwem Islamskim i innymi grupami terrorystycznymi, czystki etniczne przeprowadzone przeciwko Rohingji w Myanmarze i jazydom w Iraku, przetrzymywanie w obozach Muzułmanie ujgurscy i etniczni Kazachowie w chińskiej prowincji Xingjian, niedawny przerażający atak w Egipcie, a także problem islamofobii w Iranie, który zaczął powoli rozprzestrzeniać się na całym świecie, przyjmując inne formy religijnej bigoterii.

Rezolucja nie dotyczy żadnej konkretnej religii ani przekonań, ale wszystkie ofiary przemocy i zdecydowanie potępia ciągłe akty terroryzmu oparte na religii. Ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia poszanowania różnorodności religijnej, inspirowanie dialogu międzyreligijnego, międzywyznaniowego i międzykulturowego, podkreślanie wolności słowa oraz organizacji promujących tolerancję i promujących kulturę pokoju.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie jest obchodzony od 2019 roku.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek22.08.2022Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2022
Wtorek22.08.2023Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2023
Piątek22.08.2025Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2025
Sobota22.08.2026Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2026
Niedziela22.08.2027Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2027
Wtorek22.08.2028Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2028
Środa22.08.2029Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2029
Czwartek22.08.2030Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 sierpnia