Święto Brokatu 2023

Do najbliższych obchodów Święta Brokatu zostało 206 dni, czyli 6 miesięcy i 25 dni.

W 2023 roku Święto Brokatu przypada na 26 sierpnia (sobota).

Dzień Brokatu nie bez powodu przypada w wakacje, a dokładnie 26 sierpnia. W końcu to nieodłączny element zabawy, imprez i beztroski. Święto stworzyły dwie Polki.


Brokat stosowany jest od ozdób świątecznych, przez makijaż, po... drinki

Pochodzenie brokatu nie jest do końca znane. Podobno już Majowie i Egipcjanie używali błyszczących farb, które uzyskiwali miażdżąc kryształy albo... błyszczące żuki. Brokat jaki znamy dzisiaj, został wynaleziony pod koniec XIX wieku przez dwóch chemików. Współcześnie ma wiele zastosowań. Jest lubiany zarówno w okresie świątecznym, jako ozdoba bombek i łańcuchów, jak i podczas wakacji, kiedy stosuje się go na imprezach. Brokat bardzo polubiła branża kosmetyczna, która dodaje go do pudrów, błyszczyków i balsamów. Błyszczącym materiałem pokrywa się meble, ubrania, można dodawać go do drinków...Każdemu przedmiotowi dodaje czegoś „ekstra”.


Chociaż brokat kojarzy nam się raczej z radością i świętami, to ma też swoją ciemną stronę. Małe drobinki to nic innego jak mikroplastik, o którym jest ostatnio głośno. Drobinki plastiku trafiają do oceanów, gdzie połykają go ryby. Podobno można go znaleźć w co 3 morskim stworzeniu! Dlatego właśnie ekolodzy biją na alarm, żeby zakazać brokatowych ozdób. Cieszmy się brokatem, póki możemy, bo już niedługo może go zabraknąć.