Międzynarodowy Dzień Psa 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Psa zostało 71 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Psa przypada na 26 sierpnia (poniedziałek).

Międzynarodowy Dzień Psa to święto wszystkich ras i psów na świecie. Służy to pobudzeniu opinii publicznej do rozpoznania liczby psów, które trzeba uratować każdego roku. I doceniać zwierzę, które jest często największym przyjacielem człowieka. Dzień Psa honoruje psy domowe i psy, które bezinteresownie pracują, aby ratować życie. Psy codziennie narażają swoje życie - dla swojego partnera z organów ścigania, dla niewidomego towarzysza, dla osób niepełnosprawnych, dla naszej wolności i bezpieczeństwa, wykrywając bomby i narkotyki oraz wyciągając ofiary katastrof.

Międzynarodowy Dzień Psa narodził się dzięki Colleen Paige, amerykańskiej działaczce na rzecz praw zwierząt i ekspertce od zwierząt w 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. 26 sierpnia to dzień, w którym jej rodzina adoptowała dla niej pierwszego psa. Miała 10 lat. Dzień został przyjęty na całym świecie, a nawet jest zapisany w ustawodawstwie Nowego Jorku, pokazując, jak ważny jest. W USA dzień ten obchodzony jest jako Narodowy Dzień Psa. Z biegiem czasu święto czworonożnych pupili zyskało na popularności i wyszło poza granice Stanów Zjednoczonych. Współcześnie Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony jest w wielu krajach świata. W Polsce Dzień Psa obchodzimy głównie 1 lipca, choć obchody sierpniowe zyskują na popularności.

Dzień poświęcony jest oddaniu hołdu tym niesamowitym zwierzętom, które są dla nas, gdy potrzebujemy pocieszenia, ochrony i ocalenia. Od bohaterskich psów po naszych przyjaciół rodziny, te psy zajmują specjalne miejsca w naszym życiu i dobrze jest je szanować.

Psy uczą nas odpowiedzialności. Pomagają dzieciom i młodzieży wzrastać w zrównoważony i odpowiedzialny sposób. Poprawiają nasze umiejętności społeczne, sprzyjają poczuciu przynależności do rodziny. Opieka nad psem to doskonały sposób, aby dzieci zrozumiały, czym jest odpowiedzialność i jak dbać o zwierzę.

Jest wiele sposobów na świętowanie Dnia Psa. Najlepszym sposobem byłoby adoptowanie psa ze schroniska. Jeśli mamy już psa, możemy zorganizować dzień zabaw z psem. Możesz również przekazać darowiznę na rzecz organizacji charytatywnej zajmującej się zwierzętami. Innym sposobem byłoby spędzenie dnia lub kilku godzin na akcji charytatywnej poświęconej psom. Jeśli nie masz ochoty na takie rzeczy, wystarczy coś małego - poznanie ciekawego faktu z życia psów lub obejrzenie o nich filmu.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Psa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek26.08.2022Międzynarodowy Dzień Psa 2022
Sobota26.08.2023Międzynarodowy Dzień Psa 2023
Wtorek26.08.2025Międzynarodowy Dzień Psa 2025
Środa26.08.2026Międzynarodowy Dzień Psa 2026
Czwartek26.08.2027Międzynarodowy Dzień Psa 2027
Sobota26.08.2028Międzynarodowy Dzień Psa 2028
Niedziela26.08.2029Międzynarodowy Dzień Psa 2029
Poniedziałek26.08.2030Międzynarodowy Dzień Psa 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 sierpnia